Jurta zde ale nebude sloužit jenom jako zajímavá atrakce pro kolemjdoucí. Každý den se v jejím nitru odehraje bohatý kulturní program.

K návštěvě mongolského obydlí vás například může inspirovat cestopisná přednáška Lucie Formánkové, Lucie Mahelové a Gantulga Ganjura, která by měla návštěvníkům přiblížit život v Mongolsku. Budete mít možnost si také poslechnout přednášku Pavla Šopáka s názvem Od jurty až k vile.

Na své si přijdou také příznivci poezie, pro které je připraven Básnický maraton. Na něm se představí Josef Straka, Radek Fridrich, Tobiáš Jirous, Milan Děžinský, Kamil Bouška, Jitka N. Srbová, Miroslav Černý, Lukáš Bárta, David Bátor, Aleš Kauer a Radek Glabazňa. Maratón bude uvádět Jan Kunze a Dan Jedlička.

Pro ty, které více láká hudba než poezie, je pak připravená bubnovačka. A pokud nemáte vlastní buben, nezoufejte. V jurtě vám ho půjčí. Zkrátka nepřijdou ani děti a dorost, pro které bude nachystán program s lektorkami v dopoledních hodinách.

Nápad postavit jurtu hned vedle Obecního domu v sadech Svobody přišel od dramaturga OKO Jana Kunzeho, když byl na podzim pozván na autorské čtení do Rychlebských hor. To probíhalo právě v mongolské jurtě.

„Atmosféra byla jiná než v běžném klubu, víc intimní, tak nějak víc na blízko a to mě inspirovalo k tomu něco podobného realizovat i v Opavě. Zároveň mě fascinovala vize jurty postavené na týden v centru města, kde si každý procházející může na chvíli posedět a dát čaj. Myslím, že taková možnost se nenaskýtá každý den," uvedl Jan Kunze.