Investor chce postavit stožáry větrných elektráren s vrtulemi na hřebenu, který odděluje nejen Křišťanovice od Nových Valteřic, ale také okres Bruntál od okresu Olomouc.

„Pro větrné elektrárny byly nastaveny legislativní mantinely stejně nesmyslně jako u fotovoltaiky, jen si zatím ještě nikdo nepřipouští, že je to také stejně velký průšvih. Větrníky jsou soukromá investice, ale krajina, ve které chce podnikatel vyrábět energii, je veřejná. Investora ani úřady nezajímá názor nás, kteří v této krajině žijeme. Proto je našim hlavním požadavkem vypsání referenda," uvedla Alena Jüttnerová, která organizuje petici společně se sousedy z Nových Valteřic. S podobnou peticí nezávisle na nich přišli také obyvatelé Křišťanovic.

„Občanské sdružení Naše Křišťanovice prostřednictvím svého předsedy pana Koleňáka vystoupilo se svými požadavky ve středu na zastupitelstvu, u nás to proběhlo na zastupitelstvu už v pondělí," doplnila Alena Jüttnerová.

Petice proti větrníkům

„My, majitelé nemovitostí a přátelé místní krajiny vyjadřujeme svůj nesouhlas s výstavbou a provozováním větrných elektráren v navrhované lokalitě Nové Valteřice Čabová. Instalací větrných elektráren dojde ke zničení krásné krajiny a přírody, jelikož stožáry a vrtule sahající do výšky až 150 metrů budou znamenat významné narušení krajinného rázu, patrné na desítky kilometrů. Tato oblast nebude vyhledávaná turisty ani lidmi, kteří by zde chtěli trvale žít," uvádí petice, která vznikla v Nových Valteřicích.

Signatáři jsou přesvědčeni, že i kdyby se podařilo splnit všechny hlukové limity, stejně budou vysoké objekty s vrtulemi obtěžujícím a rušivým prvkem, který v této lokalitě zhorší kvalitu bydlení. Ceny nemovitostí v okolí značně klesnou a ten, kdo by chtěl nebo musel svůj dům prodat, nemůže počítat s odpovídající cenou.

„Podle zkušeností z Německa se ceny nemovitostí kolem větrných elektráren snižují až o třetinu. Slibovaný zisk pro obce nemůže nikdy vynahradit škody, které by realizací tohoto záměru vznikly. Evidentně jsou nadřazovány zájmy soukromého podnikatelského subjektu nad zájmy občanů, majitelů nemovitostí a přátel místní krajiny. Dochází tak k omezování základních lidských práv a svobod," stojí v petici.

Proč zastupitelé změnili názor?

Proč se Moravský Beroun najednou hrne do podpory větrníků mezi Křišťanovicemi, Novými Valteřicemi a Čabovou? Ještě nedávno patřil k odpůrcům větrné energetiky. Důvod změny postojů je prostý peníze.

Moravský Beroun ještě nedávno respektoval výsledky ankety, ve které většina respondentů dala k větrné energetice negativní stanovisko. Tato sonda do veřejného mínění před lety vyústila v usnesení zastupitelstva, které větrnou energetiku v katastru Moravského Berouna oficiálně odmítlo.

Dnešní moravskoberounské zastupitelstvo už v tom nevidí nic špatného a usnesení svých předchůdců zrušilo. Jednak už nemá smysl hájit zdejší krajinu před větrnými elektrárnami, když už se stejně pole vrtulí točí u sousedů v Horních Loděnicích nebo v Jívové. Dalším argumentem byl profit z těchto elektráren, který je zajímavý zvlášť pro menší města a obce. Městská kasa v Moravském Berouně by si polepšila jednorázově o stovky tisíc a při spuštění větrného parku do ní spadnou každoročně další příjmy.

„Pro město je to finančně zajímavé. Proč nabídku nevyužít? Budeme mít finanční zdroj, který lze využít například pro rozvoj infrastruktury," uvedla starostka Zdenka Szukalská. „Naše město v minulosti s podobným záměrem nesouhlasilo. Dokonce proběhla anketa a občané byli proti," vzpomínala starostka Moravského Berouna.

„Dnes, když se rozhlédnete po okolí, máme větrné elektrárny téměř ze všech stran. Argument, že budou hyzdit krajinu, ten už bohužel padl," poznamenala starostka k postoji samosprávy v minulém volebním období. Moravskoberounští zastupitelé současně schválili spolupráci s investorem a zároveň zrušili sedm let staré usnesení, kterým jejich předchůdci odmítli výstavbu této „zelené" technologie na svém území. Usnesení podpořilo třináct ze čtrnácti hlasujících zastupitelů.

Pokud vše půjde podle představ pražského investora, mohly by stavební práce v Moravském Berouně začít už letos. Osm větrníků by se mělo roztočit u Moravského Berouna směrem na Čabovou a dalších pět větrníků posílí větrnou farmu v lokalitě směrem na Hraničné Petrovice, kde již vrtule vyrábějí elektřinu z větru několik let. Pouze dvě ale budou stát na pozemcích města, zbytek u soukromníků. Původně jich firma plánovala ještě víc. Teprve až bude konkrétní projekt na stole, začnou posuzovat úřady dopady na životní prostředí. „Následně budeme dolaďovat další smluvní vztahy, například o pronájmu pozemků," uzavřela starostka.