Rok od roku přibývá lidí, kteří se chtějí dozvědět, co si lékaři nechali za péči o ně proplatit u zdravotní pojišťovny. A někdy nevycházejí z údivu. „Netušil jsem, že se toho za rok tolik nasbírá. Když jsem to ale prošel, bylo vše v pořádku," říká osmapadesátiletý Petr Matějka z Ostravy. O výpis žádal poprvé už loni a také letos se k tomu chystá.

„Dozvěděl jsem se o tom od kolegy z práce," dodává na vysvětlenou s tím, že inspiroval i manželku.

Administrativní nedopatření

„Ročně tuto službu využívá víc a víc lidí, a čas od času zjišťují i velmi kuriózní nesrovnalosti," doplňuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. U přepážek největší zdravotní pojišťovny si přehled vykázané péče ročně vyžádá kolem jednoho sta tisíc klientů a jejich počet postupně narůstá.

A Tichý přidává „k dobru" jednu z kuriozit: „Pětatřicetiletý inženýr Pavel Š. chtěl vědět, jakou péči o něj v uplynulém roce lékaři vykázali. Nestačil se divit na výpisu objevil mimo jiné preventivní gynekologickou prohlídku. Podobných případů, i když ne vždy tak křiklavých, oznámí klienti ročně několik stovek."

Jak ale dodává, velká část nesrovnalostí se při následném prověřování vysvětlí jako administrativní nedopatření.

„Stačí, když se lékař přepíše třeba v jedné číslici rodného čísla klienta, a už vykáže péči na někoho jiného. Stejně se vysvětlil i zmiňovaný případ muže, na kterého gynekolog omylem vykázal preventivní prohlídku."

Výpis

Jestliže pojištěnec zažádá o výpis z osobního účtu, je zdravotní pojišťovna povinna poskytnout písemně údaje o službách uhrazených za něj v období posledních dvanácti měsíců. A to včetně zaplacených regulačních poplatků a doplatků za částečně hrazené léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely.

Služba se poskytuje jedenkrát ročně a je bezplatná. Požádat o výpis lze nejen přímo u přepážek zdravotních pojišťoven.

„K výpisu se lidé mohou dostat i on-line, a to přes portál zdravotní pojišťovny neboli přes elektronickou přepážku. O přehled zdravotní péče lze požádat rovněž telefonicky či písemně, a to e-mailem nebo dopisem. Výpis se zpracuje a doručí poštou vlastních do rukou do jednoho týdne. Vyhotovení výpisu, jeho odeslání na kontaktní adresu a nahlížení do přehledu přes portál je zdarma," popisuje Elenka Mazurová z České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP).

V loňském roce si svůj osobní účet zkontrolovalo bezmála 36 tisíc pojištěnců této zdravotní pojišťovny, většina z nich prostřednictvím elektronické přepážky. „Za rok 2014 podali naši klienti celkem 159 podnětů na neoprávněně vykázanou zdravotní péči. Byly proto provedeny kontroly a do fondu pojišťovny se vrátilo 245 tisíc korun," podotkla Mazurová.