Když žádal stát o jakoukoli pomoc, dočkal se zatím vždy jen jediné odpovědi: Zamítnuto!

„Dokud se umím obléct a najíst, nemám nárok. Musel bych prý mít kombinaci více postižení najednou. Také to jsem u daných jednání slyšel," říká pan Vojtech Špitcza v kuchyni své garsonky v Karviné-Hranicích.

Žádost

O dolní končetinu přišel v roce 2012 kvůli cukrovce a ucpávání cév. Protézu sice má, zatím ji ale využívat nemůže.

„Mám v pahýlu takzvané fantomy. To cítím, jako bych měl třeba patu. Navíc pahýl ani neovládám a když jím chci pohnout do určitého směru, stejně si často dělá co chce," vysvětluje muž, který se tak dostane nejvýše před dveře svého bytu na chodbu. Tam jeho možnosti končí. Naráží totiž na schodiště, které vede k výtahu.

Pan Špitcza tak podal žádost o přiznání příspěvku na péči, příspěvku na mobilitu a příspěvku na zvláštní pomůcku, kterou by byla schodišťová plošina, aby se s invalidním vozíkem dostal k výtahu.

Podle současných zákonů a pravidel je ale tento muž natolik zdravý a soběstačný, že na nic z toho nemá právo.

Zamítnuto

„Bohužel na základě posudku Okresní správy sociálního zabezpečení, podle kterého žadatel nesplňuje zdravotní podmínky pro přiznání těchto dávek, musel Úřad práce České republiky všechny žádosti zamítnout. Stejně jako vydání průkazu osoby se zdravotním postižením," sdělila naší redakci tisková mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková.

Pan Špitcza dosud ale nerezignoval a žádá znova. Nyní čeká, jak vše dopadne. „Klient znovu požádal o přiznání příspěvku na mobilitu, na péči a o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením. Součástí nového správního řízení je pak i nové posouzení zdravotního stavu žadatele," potvrdila mluvčí úřadu práce.

„Je to opravdu těžká situace. Bylo mi sice nabídnuto, abych se nastěhoval do Domu s pečovatelskou službou v Karviné-Novém Městě. Přiznám se ale na rovinu, toto jsem odmítl. I když bych se tam mohl dostávat ven, byl bych tam stejným vězněm jako tady. Ta čtvrť není bezpečná a jako člověk na vozíku bych tam měl strach se volně pohybovat," doplnil Vojtech Špitcza.