Vzhledem k tomu, že chata Barborka leží v chráněné krajinné oblasti v nadmořské výšce 1400 metrů a konstrukce je převážně dřevěná, bylo zapotřebí několika hasičských jednotek. Zásahy ve vysokohorských podmínkách provází řada komplikací, ale hasiči svou úlohu zvládli na výbornou. Chatu se podařilo zachránit, ale i přesto jsou škody velké.

Až sedm hasičských jednotek zasahovalo včera zrána na horské turistické chatě Barborka v Jeseníkách. Čtvrt hodiny před sedmou hodinou ranní ohlásili majitelé, že jejich chatu zachvátil požár. Chata byla v té době bez hostů.

Oheň se rozšířil na dvě garáže, přilepené k chatě, a šířil se po dřevěném opláštění štítové zdi, kterou poškodil. Poté pronikl do jednoho pokoje v prvním patře a do dvou pokojů ve druhém patře. Kouř začal pronikat i do chodeb chaty, kde se hasičům podařilo požár zastavit.

Příčina vzniku požáru zatím není jasná.

„Hořet začalo patrně v garáži, ale to musí potvrdit nebo vyvrátit vyšetřovatelé Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje," uvedl tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje Petr Kůdela. Personál v poslední chvíli ještě zachránil jeden sněžný skútr a auto.

„Nevím, proč to chytlo. Všechno teď prošetřují hasiči. Štěstí je, že se nikomu nic nestalo. Nevím, co teď budeme dělat, nejspíš odstraňovat škody," řekl zdrcený majitel horské chaty Barborka Roman Šmahaj.

Oprava

Dřevěnou chatu teď čekají rozsáhlé opravy škod. Zotavovat se bude dlouho. Majitelé chaty odhadují škodu na 900 tisíc korun. Z toho 400 tisíc za dvě zničené sněhové rolby v garážích, 100 tisíc za uskladněný zahradní nábytek a zbytek za zničené garáže a vyhořelé pokoje.

Na místě zasahovaly jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanic v Rýmařově a Bruntálu a pět jednotek sboru dobrovolných hasičů z Dolní Moravice, Karlovy Studánky, Vrbna pod Pradědem, Světlé Hory a Břidličné.

„Policisté ve spolupráci s hasiči šetří příčiny okolnosti požáru. Na místě je také specialista z oddělení kriminalistické techniky z elektro odvětví. Policisté prověřují několik možných verzí, a to od úmyslného založení požáru až po závadu na elektroinstalaci," řekla bruntálská policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Jana Smékalová