Dlouhé fronty čekají ty, kteří se vydají v průběhu pracovního týdne na pasové oddělení Magistrátu města Ostravy v ulici Gorkého. Už v pondělí dopoledne tam zájemci o nový cestovní doklad trávili dlouhé minuty. Úmorné čekání si krátili posedáváním na schodech po celé budově.

„Přišla jsem si vyřídit občanku, protože jsem ji nedávno ztratila. Je tu neuvěřitelné množství lidí," svěřila se paní Jana z Ostravy.

Řešením, jak se vyhnout dlouhému čekání na úřadě, je možnost telefonického nebo internetového objednání.

„V současnosti jsme zaznamenali velký nápor lidí, kteří si potřebují vyřídit doklady. Žadatelé si mohou dopředu domluvit schůzku. Volné termíny pro vyřízení žádosti o nový cestovní průkaz máme až od 10. července," sdělil pracovník call centra Daniel Černý. Od května letošního roku navíc mohou Ostravané využít objednávkového systému na internetových stránkách statutárního města Ostravy. Ten, kdo se chystá na pasové oddělení, se dokonce na portálu krajského města může podívat, kolik lidí zrovna na úřadě čeká.

Pas nebo občanka?

Zájemce o klasický pas si po odevzdání formuláře počká na nový průkaz měsíc. Dospělý za něj zaplatí 600 korun, dítě stokorunu. Cestovní doklad je platný deset let. Druhá varianta je rychlejší, ale i dražší.

„Lidé, kteří s vyřízením dokladu spěchají, si mohou připlatit za takzvaný blesk pas. Jeho cena pro dospělého je 1500 korun a pro dítě 1000 korun. Zájemce musí přinést dvě fotografie a doklad si vyzvedne už za 24 hodin. Jeho platnost je jen půl roku," dodal Černý. Blesk pas ale není platný ve všech zemích!

„Například do Egypta není možné vycestovat s tímto typem pasu. Občan by si tedy měl dopředu zjistit, jestli je blesk pas v dané zemi uznáván jako cestovní doklad," řekl Černý.

Většina lidí však spoléhá na občanský průkaz. „V rámci Evropské unie samozřejmě mohou občané cestovat jen s občankou. Doporučujeme ale, aby si vyřídili regulérní cestovní pas," dodal Černý.

Lze se objednat i na vyzvednutí hotového pasu. Lidé se tak vyhnou čekání. „Fronty čekající na hotový cestovní doklad postupují rychleji, ale i tak se lidé mohou na datu domluvit dopředu telefonicky nebo přes web. V současnosti však máme všechny termíny plné. Nejbližší volné datum k vyzvednutí dokladu je až poslední den v červenci," uzavřel rozhovor Daniel Černý.

TEREZA PINTÉROVÁ