Také letošní sezona nabídne na rudoltickém zámku výstavu desítek talentovaných umělců. Čelní místo mezi nimi zaujímá nositel Ceny Jindřicha Chalupeckého Petr Nikl. V zámeckých síních samozřejmě nechyběly obrazy, ale současně také návštěvníkům připomenul, že jeho doménou je všestrannost.

Je malíř, grafik, performer, spisovatel, ilustrátor, hudebník, divadelník, filmař i fotograf. Jako alchymista s naprostou samozřejmostí kreativně míchá nejrůznější umělecké žánry do pozoruhodného celku. Dokáže spojit zábavu a umění, a nabídnout divákům show na rozhraní snové fantazie a skutečnosti.

BÍLÝ TRPASLÍK V DUCHU NAPROSTÉ IMPROVIZACE

V úvodu svého vystoupení v zámecké kapli Petr Nikl publikum ujistil, že ani on sám netuší, co se v následující hodině bude dít. Ani organizátoři v pozvánce mnoho neprozradili.

„Světelně-hudební performance Petra Nikla, který nás pomocí své fantazie přenese do jiné dimenze zámecké kaple než ta, která je nám doposud známa. Všestranný umělec a vnímavý člověk dokáže zaujmout jak vizuálně, tak pohladí či rozladí naše emoce v hudbě či v textu. Niklův neuhlazený a originální projev vás jisto jistě dokáže vtáhnout a vytvořit další hluboký prožitek," zvali organizátoři na Niklovu performanci Bílý trpaslík.

JSOU TI BROUCI ŽIVÍ? DĚTI NEVYDRŽELY SEDĚT

Niklovo vystoupení bylo plné radosti z improvizace, která sklízela největší ohlas u přítomných dětí. Tu si nasadil psí hlavu nebo namířil dlouhatánskou trumpetu do publika, aby vzápětí rozpohyboval kinetickou hru světel nebo smísil zvuky a hluky se zpěvem.

I vrzající židle byly pro jeho umělecké vystoupení obohacením a nikoliv rušivým elementem. A procházka po ochozu v několikametrové svítící kuželové čepici publiku prozradila, proč se tato performance jmenuje Bílý trpaslík.

Nezapomenutelný okamžik nastal, když Nikl v kapli začal rozhazovat brouky, kteří velikostí i pohybem připomínali šváby. Zatímco některé dámy v publiku už přemýšlely, zda nastal čas pištět a postavit se na židli, pánové se snažili racionálně uvažovat, že živé brouky by snad nikdo v zámku nevypustil.

Bezprostřední děti nevydržely nečinně přihlížet a vběhly na scénu pochytat brouky do plastových kelímků. Petr Nikl je připravený na nejrůznější interakce publika. Neměl problém se najednou z uměleckého performera změnit v klauna, kterému je potěšením pohrávat si s dětskou fantazií.

Fascinovaným dětem nakonec pár brouků rozdal a dospělým mimoděk prozradil hlavní tajemství večera, na které všichni netrpělivě čekali. Ukázal, kde mají jeho brouci spouštěcí tlačítko a kam se vkládá nová baterie.

Kdo je Petr NiklPetr Nikl se narodil v roce 1960 ve Zlíně. Výrazněji na sebe upozornil jako člen umělecké skupiny Tvrdohlaví. V roce 1995 mu byla udělena Cena Jindřicha Chalupeckého. V roce 2008 získal ocenění Magnesia Litera v kategoriích „kniha roku" i „kniha pro děti a mládež". V roce 2005 se stal autorem českého pavilonu na Expo v japonském Aichi, kde jeho Zahrada fantazie a hudby fascinovala návštěvníky hudbou, zvuky a světelnými objekty.

Je především všestranný umělec, který si od obrazů a performancí občas odskočí ke zpěvu, k divadlu, filmu a vůbec k nejrůznějším kombinacím tradičních uměleckých forem. Jeho dosavadní činnost zahrnuje i kurátorskou aktivitu, dětské knihy, divadelní režii nebo dirigování orchestru.

Zdroj: Youtube