„Stavíme ho podle nápadu Miloše Kvarčáka z Fakulty bezpečnostního inženýrství, který se inspiroval podobnou kartonovou stavbou ve Francii," uvedl pro Deník prorektor pro mezinárodní vztahy a sociální záležitosti Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) Jaromír Gottvald.

Věrná maketa. Na stavbu, která by po dokončení měla vážit kolem tří tun, je potřeba téměř tři tisíce krabic. Studenti nyní kartonové krabice spojují do větších modulů, které se posléze budou kompletovat.Obří papírový model bude vysoký čtrnáct metrů a patnáct metrů široký. Dokončen má být 12. září v den konání srazu absolventů VŠB-TUO, který se uskuteční v areálu univerzity. Kartonová radnice bude umístěna na venkovním prostranství porubského univerzitního kampusu, od 15. září do 5. října bude vystavena ve Dvojhalí. Dále se papírová radnice nejspíš přemístí přímo před ostravskou radnici. „Abychom stavbu stihli dokončit v den srazu absolventů, musíme ji na místě začít stavět den předem," sdělil Jaromír Gottvald.

Dobové podklady

K dokončení stavby bude zapotřebí vysokozdvižná plošina, lešení a z bezpečnostních důvodů budou přítomni také hasiči z Fakulty bezpečnostního inženýrství. Stavba probíhá podle studie, kterou vypracovali pracovníci a doktorandi katedry architektury Fakulty stavební pod vedením architekta Igora Krčmáře. „Bylo třeba zajít do archivu pro dobové podklady z roku 1924 a věže z roku 1929. Pak z toho bylo třeba udělat to architektonické zjednodušení, takže jsem měl nejprve zmenšení 1:4, což vypadalo lépe, ale bylo by to opravdu velmi velké," popsal přípravy vzniku modelu architekt Igor Krčmář, pod jehož vedením studenti zmenšeninu tvoří.

Celá stavba bude průchozí a budou ji krášlit například funkční elektrické hodiny umístěné na věži, tak jako u reálné předlohy. Organizátoři předpokládají, že poté, co model radnice vystaví ve Dvojhalí a před radnicí, věnují ho základním školám, které o něj projeví zájem. Žáci si pak budou moci postavit jakékoli modely budov podle vlastní fantazie.

Karolína Peřinová