Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nabitý víkend v Dolních Vítkovicích a další tipy Deníku

Jsme tu opět s tipy Deníku na víkendové akce v Ostravě a okolí. Nabídka je tentokrát opravdu pestrá a určitě je z čeho vybírat. Podívejte se sami. 

29.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Lukáš Kaboń

Zájmové sdružení Dolní oblast Vítkovice (DOV) a strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group si na tento víkend pro návštěvníky připravily velice pestrý a bohatý program.

Vše začne v sobotu od 18 hodin lampionovým průvodem od lávky u Fóra Nová Karolina. „Průvod se vydá Jantarovou stezkou do Dolní oblasti Vítkovic a bude zakončen lákavým opékáním špekáčků pod Bolt Tower," sdělila mluvčí DOV Karolína Rycková s tím, že lampiony i špekáčky budou k dostání zdarma.

Tím ale prvomájový podvečer neskončí.

Od 20 hodin je připravena speciální čarodějnická prohlídka na Bolt Tower s jedinečným průvodcem. Součástí prohlídky bude soutěž o nejlepší masku čarodějnice, v níž mohou přijít děti i dospělí. Je však nutná rezervace na emailové adrese nkp@vitkovice.cz z důvodu omezené kapacity.

Cena prohlídky je 190 korun za dospělého a 130 korun pro děti, studenty a seniory. Kdo přijde v masce, dostane navíc slevu dvacet procent.

Nenechte si ujít ani tradiční pálení čarodějnic - seznam akcí v kraji najdete zde.

Neděle v DOV

Celá neděle (od 8 do 20 hodin) pak bude v areálu zdarma v rámci dne otevřených dveří.

Od 10 hodin bude pro veřejnost výjimečně otevřena Heligonka Jarka Nohavici, v Gongu promítán snímek „180 let Vítkovic" a dokument České televize „Zrezivělá krása", v galerii Plato bude tvůrčí rodinný workshop a Svět techniky nabídne například bezplatnou prohlídku výstavy „Od televise k televizi", či přístup do zahrady Světa techniky s opékáním špekáčků.

Lidé si mohou prohlédnout ateliéry na Hlubině, otevřena bude i cyklostezka a slepé rameno řeky na Landeku. „Je toho spousta, skutečně nejde něco vypíchnout," přiznává Karolína Rycková.

O prvomájové neděli budou od 8 do 14 hodin otevřeny také všechny provozy skupiny Vítkovice Machinery Group, které lidem nabídnou pohled do zákulisí výroby, možnost svézt se Vítkovickým metrem s lokomotivou, vyzkoušet si 3D tiskárnu či vyrobit odlitky z čokolády a odnést si řadu suvenýrů.

Hlavní třída v Porubě bude opět patřit bruslařům

Fanoušci in-line bruslení mají opět možnost projet se po Hlavní třídě v Ostravě-Porubě. Už dnes se zde totiž koná první letošní večerní in-line party, a to od 19 do 22 hodin.

Nováčci mohou využít in-line školičku, zajištěna bude i půjčovna vybavení. Součástí jízdy bude také doprovodný program.

V souvislosti s tím upozorňuje obvod motoristy, že z důvodu konání sportovních akcí bude od dnešního dne od 18.30 hodin do soboty 30. dubna do 13 hodin Hlavní třída v úseku od Francouzské ulice po ulici 17. listopadu uzavřena.

Autobusové linky budou po dobu uzávěry odkloněny. 

1. máj v Zoo Ostrava

 Ostravská zoologická zahrada zve všechny zamilované páry k prvomájové návštěvě zoo. Podle její tiskové mluvčí Šárky Novákové bude v tento den pro všechny připravený doprovodný program, na kterém zoo spolupracovala s několika školami Moravskoslezského kraje.

„Mezi 10. a 16. hodinou se mohou děti i dospělí zapojit do nejrůznějších soutěží, hádání a kvízů. Téma všech aktivit bude inspirováno novou informační kampaní," uvedla Šárka Nováková. 

Pochod a cyklojízda k osvobození

Již 40. ročník Pochodu a cyklojízdy osvobození pořádá zítra KČT Sokol Horní Lhota. Start je v době od 7 do 11 hodin u chaty lyžařského vleku na Vaňkově kopci. Odtud se účastníci vydají na trasy, které jsou pro pěší v rozpětí od 8 do 50 kilometrů a 20 až 100 kilometrů pro cyklisty. Do cíle, který je v místě startu, by účastníci měli dorazit do 18 hodin.

Stavění máje v Klimkovicích

Stavění máje a pálení čarodějnic připravují na zítřejší den v Klimkovicích. Akce na místním koupališti začne v 15 hodin a potrvá až do půlnoci. Hrát bude cimbálová muzika Iršava, k vidění bude čarodějnický salon s vařením čarodějných lektvarů, připraveny jsou hry a soutěže pro děti.

Klimkovický střelecký klub zajistí pro zájemce střelbu ze vzduchovky. Návštěvníci se budou podílet na přípravě májky. Vlastní malou májku si vztyčí v 18 hodin děti.

Poté přijde na řadu májka, kterou vztyčují klimkovičtí muži jako symbol mužství s kruhem nahoře coby symbolem ženství.

„Země se tak propojí s nebesy, dobro se zlem a zima s létem," popisuje obřad Alice Chlebovská z klimkovické radnice. Právě ona přišla před lety s nápadem na obnovení tradičního obřadu. Vatra, ve které se spálí čarodějnice, se rozhoří v 19 hodin.

Ve 20 hodin začne taneční zábava pod širým nebem s hudební skupinou Visitors. 

Prvomájová projížďka na kole

Obvod Moravská Ostrava a Přívoz zve na poklidnou prvomájovou projížďku na kole po ostravském centru a Komenského sadech. Start je v neděli v 15 hodin na Masarykově náměstí, odkud se zájemci vydají na lehkou osmikilometrovou trasu, která je vhodná i pro rodiny s dětmi a seniory.

„O zábavu se po celou dobu budou starat Klauni na volné noze a každé dítě v cíli dostane dárek," stojí v pozvánce akce, kterou pořádá Klub Atlantik spolu s neziskovou organizací Ostravounakole.cz.

Chotěbuz: Krása slovanských časů 

Jedno z nejatraktivnějších míst na rodinný výlet, rande nebo zkrátka jen na příjemně strávenou část dne, která pobaví a řekne i mnohé o pradávné historii osidlování našeho regionu. To je Archeopark Chotěbuz-Podobora, který se zítra slavnostně otevře veřejnosti po dvouleté pauze.

Archeopark prošel velkou rekonstrukcí a rozrostl se o moderní zázemí v podobě multifunkční budovy. Návštěvníci zde uvidí předměty z archeologických nálezů, ukázky dobových oblečení, ale třeba i moderní interaktivní historické kvizy či ukázky fauny a flóry zdejší oblasti. Budova zároveň nabízí dosud chybějící bezbariérový přechod do pradávného hradiska, kde si návštěvníci mohou prohlédnout obydlí dávných Slovanů, zkusit si práci archeologů a zažít i mnoho dalšího.

Archeopark se zítra otevře od 9 do 17 hodin a chybět nebude ani doprovodný program realizovaný ve spolupráci se spolkem pro historii a šerm Tizon. 

Májové políbení pod třešní Našli jsme v „razovite" Ostravě nové romantické místo jako stvořené pro prvomájové líbání! Všechny vás zveme v neděli 1. května na novou ostravskou loděnici pod hradem, právě tam si můžete dát svou první májovou pusu s tím, koho máte rádi.

Českou tradici, tedy líbání pod rozkvetlou třešní na 1. máje, odstartujeme v pravé poledne. A protože vás máme moc rádi, tak jsme si řekli, že vám připravíme něco velmi speciálního. Celý měsíc vyráběla naše moderátorka Lucie Bielaková speciální třešeň, která je celá z papíru. „Garantuji, že každý květ, lísteček, kmen, prostě všechno je ruční práce. Trvalo mi to několik týdnů, ale moc ráda takto tvořím. A věřím, že našim posluchačům budou polibky pod touto speciální třešní chutnat a že jim láska vydrží navěky, tak jako vydrží navěky tato třešeň. Nikdy neodkvete," dodala moderátorka podvečerního vysílání Radia Čas.

Na nové ostravské loděnici, kterou najdete pod Slezskoostravským hradem, pro vás na 1. května připravujeme i projížďky na lodičkách, podarujeme vás exkluzivními květináčky se semínky symbolem nového života a ještě si budete moci odnést domů knoflíky štěstí. Na nich budou přímo na místě vyražena vaše jména.

Pokud nemůžete slavit tradiční prvomájové líbání na romantické loděnici, nebojte se. Po celou neděli budete moci posílat vaše zamilované vzkazy a polibky ve vysílání Radia Čas.

Nový Dvůr: Zábavný víkend v Arboretu

Arboretum připravilo na tento víkend vždy od 9 do 18 hodin pro malé i velké návštěvníky pestré Jaro v Arboretu Nový Dvůr. Oba dny nabídnou pohled na ptačí predátory a informace o zajímavostech z jejich života. Ukázky svého umění předvede zájemcům hrnčíř na kruhu během přeměny hroudy hlíny do žádaného tvaru. Pod jeho dohledem si pak mohou sami zkusit vyrobit předmět podle vlastní fantazie. Chybět samozřejmě nebudou ani dětské soutěže, drobná zvířata a jejich mláďátka a znovu se zpřístupnění dočká i oblíbený zookoutek. Součástí akce bude nabídka regionálních potravin a upomínkových předmětů.

Havířov: Den řemesel v Kotulce

Kotulova dřevěnka zahájí po zimní přestávce 1. května novou sezonu. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky starých řemesel Těšínska, živá zvířátka, lidovou muziku a nebude chybět ani dílna pro děti. Otevřeno bude od 9 do 17 hodin. Vstup zdarma. 

Jablunkov: Vítání ptačího zpěvu 

Vítání ptačího zpěvu připravují pro veřejnost ornitologové v Jablunkově. Akce probíhá každoročně na desítkách míst v České republice a účastní se jí stovky zájemců z řad veřejnosti. Vycházka v Jablunkově se bude konat v neděli 1. května. Sraz účastníků je v 8 hodin na vrátnici v sanatoriu, trasa měří zhruba jeden kilometr.

V Polárce to bude mňoukat

Frýdek-Místek - Ve sportovní hale Polárka ve Frýdku-Místku se zítra koná mezinárodní výstava ušlechtilých koček, a to za účasti českých i zahraničních vystavovatelů a posuzovatelů. V moderních prostorách haly bude k vidění přes 150 koček nejrůznějších plemen, od těch nejmenších siamských i bezsrstých až po ty největší mainské mývalí a norské lesní kočky. Akce potrvá od 9 do 17 hodin, v 16 hodin je na programu soutěž o nejlepší kočky výstavy. 

Věž láká na prvomájové pusy

Bílovec - Na prvního máje přivítá věž kostela sv. Mikuláše v Bílovci třítisícího návštěvníka. V neděli 1. května bude věž pro veřejnost otevřena od 10 do 16 hodin, kromě půlhodinové pauzy před polednem, a návštěvníky láká na netradiční možnost májové pusy nejen pod rozkvetlým stromem v blízkém parčíku, ale také právě na jednatřicet metrů vysokém ochozu, jenž byl veřejnosti zpřístupněn v roce 2013. 

Kmotra smrt na Sovinci 

Vývoj palných zbraní a obléhací techniky středověku jsou tématem další historické akce na hradě Sovinci, kterou pořadatelé ji nazvali Kmotra smrt. O šermířské souboje a ukázky bojového umění různými tipy zbraní opět nebude zítra a v neděli 1. května nouze. Divákům se poprvé na hradě představí šermířská skupina Solutus s příběhem Jak vznikají dějiny.

Další skupina historického šermu Corporal, představující finský mušketýrský regiment, předvede vývoj palných zbraní s ukázkou obléhací techniky a života ve vojenském táboře za třicetileté války.

S premiérou šermířské pohádky Bylo či nebylo vystoupí na Sovinci skupina historického šermu Berendal.

Pro malé návštěvníky zahraje své pohádky loutkové divadlo Kašpárkův svět, děti uvidí pohádky Peklo v pekle a Perníkové srdce.
V prostorách hradu budou k vidění ukázky historických řemesel, nebudou chybět sokolníci s ukázkami výcviku dravých ptáků a další zajímavosti hradu.

Připraveny jsou i šermířské netradiční prohlídky rytířským sálem, návštěvníci se mohou na prohlídky s průvodci v dobových kostýmech vydat každých dvacet minut. Hrad bude otevřen od 9 do 18 hodin.

Protáhněte se v Lanovém centru

Kopřivnice - Posledním dubnovým dnem zahájí lanové centrum Vanaivan na Komenského 1520 v Kopřivnici novou sezonu.

Od 14 hodin se mohou nejen děti těšit na různé pohybové aktivity, hry a soutěžení. „Přijďte si protáhnout tělo a pobavit se do areálu zdraví," láká za pořadatele Skautské středisko Kopřivnice.

Vstup do lanového centra bude možný spodní branou, a to za vstupné v podobě buchty, koláče či jiné pochutiny.

Od vodopádu ke Karlově Studánce

Vrbno pod Pradědem - Druhý jarní výšlap Klubu vrbenských turistů bude směřovat od vodopádu směrem ke Karlově Studánce. Na osmnáctikilometrovou túru se mohou milovníci přírody a turistiky vydat zítra. Sraz je v 10 hodin ráno na autobusové zastávce rozcestí Ludvíkov, ze které pak turisté v 10.10 hodin pojedou autobusem směřujícím na Jeseník.

Letošní pochod je jubilejní

Václavovice - Přesně potřicáté pořádá v neděli 1. května KČT Horní Datyně akci s názvem Pochod okolo Václavovic a cyklojízda Slezská brána. Strat je v době od 7 do 9 hodin na hřišti ve Václavovicích, do cíle, který na stejném místě, by účastníci měli dojít nebo dojet nejpozději do 16 hodin. Pěší trasy jsou v délkách od 5 do 20 kilometrů, na cyklisty čekají vzdálenosti od 20 do 60 kilometrů. Kontakty na pořadatele: Aleš Toman, tel.: 602 135 092, e-mail: ales.toman@seznam.cz.

Pochod s výhledy na Beskydy

Rybí -  Jeden z nejstarších pochodů na Novojičínsku pořádá zítra TJ Rybí. Jedná se o 41. ročník akce nazvané Za pohledy z Rybí. Start je u sokolovny v Rybí od 7 do 9 hodin. Cíl je tamtéž. Organizátoři nabízejí různé délky tras, na nichž se účastníci mohou kochat nádhernými výhledy na Beskydy a okolí. Kromě občerstvení, skákacího hradu a tomboly budou v místě startu a cíle vyhrávat k tanci i poslechu kapely Cizinci a NáSoSka.

ZA HRANICEMI KRAJE

Valaši a Laši se sejdou u Radegasta na Pustevnách Lašsko-valašské setkání u Radegasta na Pustevnách chystá na neděli 1. května spolek Království lašské ve spolupráci s Beskydským informačním centrem.

Laši a Lašky se sejdou v 10 hodin u lanovky v Trojanovicích Ráztoce, kde bude v 10.15 hodin slavnostní start.

Po něm vyrazí pěšky po Knížecí cestě nebo po modré značce, případně lanovkou, na Pustevny.

Odtud poputují družiny Lachů a Valachů k Radegastovi, kam by měly dorazit do 13 hodin. Tam společně zapějí a užijí si společné radosti.
Dětský park Razulák zahajuje sezonu 
Velké Karlovice - Po krátké zimní přestávce otevírá v sobotu 30. dubna a v neděli 1. května své brány letní zábavní park Razulák ve Velkých Karlovicích.

Dětem nabídne zábavu na řadě atrakcí 
rozesetých na úpatí svahu.

Mezi nimi to bude například lanový park, tubing, vodní přístav s lodičkami, kuličkodráha, celá řada skluzavek, aquazorbing, obří pískoviště, indiánská vesnice duchů či půjčovna autíček a koloběžek.

Během dne se budou konat i animační programy na různá témata. Letošní novinkou jsou trampolíny a kolotoč pro nejmenší děti.

Park je do prázdnin otevřen jen o víkendech. V květnu od 10 do 16 hodin, v červnu od 10 do 19 hodin - více zde.

Autor: Petr Jiříček, Redakce

29.4.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
3

Neustupujte politikům, vyzývají šéfredaktoři ředitele rozhlasu

Železniční neštěstí u jihofrancouzského města Millas

Ve Francii se srazil vlak se školním autobusem. Zemřely nejméně čtyři děti

Údajná bankovní loupež v Brně. Policisté zasahovali v Masarykově ulici

/FOTOGALERIE/ Chvíle napětí zažili zaměstnanci i zákazníci brněnské pobočky Raiffeisenbank v Masarykově ulici. V odpoledních hodinách se tam podle svědka muž dožadoval peněz. Hrozil údajně bombou.

Budu kandidovat sám za sebe, oznámil Putin

Současný ruský prezident se nebude o post hlavy státu ucházet za Jednotné Rusko. Opozice by zemi uvrhla do chaosu, varoval Putin během konference.

Sežehnou vás plameny válek, hrozí Islámský stát Američanům. Kvůli Trumpovi

Islámský stát pohrozil Spojeným státům chystanými útoky na americkém území. Teroristická organizace tak reagovala na uznání Jeruzaléma coby hlavního města Izraele ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. O výhružce Islámského státu informovala agentura Reuters s odvoláním na sociální sítě. 

AKTUALIZUJEME

U Nového Města havaroval autobus s dětmi, jedenáct zraněných

Nedaleko Chlumce nad Cidlinou ve čtvrtek hodinu po poledni havaroval autobus s dětmi. Najel do kruhového objezdu, zraněno je osm dětí ve věku od 8 do 9 let, dvě učitelky a řidič.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT