Nadávky, výhrůžky, někdy i surové útoky končící zraněními a nemocenskou. Tohle prakticky každý den zažívají revizoři ostravského dopravního podniku (DPO). Násilností přibývá, zvyšuje se i brutalita černých pasažérů. Vedení DPO došla trpělivost a ve spolupráci s městskou policií uspořádalo kurz sebeobrany. Zúčastnili se jej všichni revizoři. Kurz by se měl opakovat každým rokem.

Speciální výcvik

S ohledem na specifické situace, v nichž se kontroloři ocitají, proběhl výcvik v autobuse, který má městská policie k dispozici. Podle mluvčí ostravské městské policie Liany Pospíšilové chtěli lektoři vytvořit co nejreálnější podmínky, tedy zásah v přeplněném dopravním prostředku, útok více pachatelů a podobně. „Kurz vedli lektoři, kteří učí i strážníky," dodala Pospíšilová s tím, že stejný autobus slouží i k výcviku samotných městských policistů. „Také strážníci zasahují v prostředcích městské hromadné dopravy. Bývá to většinou na žádost revizorů, někdy je i přímo doprovázíme. Týká se to především nočních akcí," řekla mluvčí.

Užší spolupráci potvrdil i mluvčí DPO Miroslav Albrecht. „Zvýšili jsme počet akcí s přímou účastí strážníků městské policie ve vozidlech MHD v průběhu přepravních kontrol," řekl Albrecht. Jen v letošním roce DPO eviduje jedenáct fyzických útoků na revizory, což je stejně jako za celý loňský rok. Sedm kontrolorů skončilo na nemocenské (za celý rok 2013 bylo v pracovní neschopnosti osm lidí).

Napadení jsou si podobná

„Napadení jsou si zpravidla velmi podobná. Cestující přistižený bez platného jízdního dokladu se snaží vyhnout postihu pokusem o útěk z vozidla na nejbližší zastávce, a to bez ohledu na své okolí. Mnohdy se jedná o cestující pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek," dodal Albrecht s tím, že mezi nejkurióznější případy patří pokousání přepravních kontrolorů cestujícími, a to jak muži, tak i ženami.

Revizoři často čelí i velmi brutálním útokům. „Zveřejňovat konkrétní případy ale nepovažujeme za vhodné, většina je navíc v šetření Policie České republiky. Mohu jen uvést, že nejdelší pracovní neschopnost přepravního kontrolora v důsledku napadení činila 380 dní," uzavřel Albrecht, který zdůraznil, že kromě těchto brutálních útoků dochází měsíčně k desítkám drobnějších incidentů, při kterých černí pasažéři neváhají použít násilí.

K TÉMATU

ÚtokyPolicisté v poslední době zaznamenali hned několik surových útoků, při kterých došlo ke zranění kontrolorů. Obvinění z trestných činů ublížení na zdraví si v těchto dnech vyslechli například dva muži (18, 26 let) z Ostravy. Před časem napadli sedmatřicetiletého kontrolora. Stalo se tak v Ostravě na zastávce městské hromadné dopravy Trnkovec škola.

„Jeden z nich ho kopl do pravého boku v úmyslu vykopnout mu z ruky přístroj na kontrolu SMS jízdenek a e-karet. To se mu nezdařilo. Revizor se dal na útěk, byl však dostižen a povalen na zem. Následně inkasoval kopy a rány pěstí do hlavy a obličeje," popsal situaci mluvčí ostravské policie Petr Svoboda. Revizor utrpěl poranění krční páteře. „Dvěma mladým surovcům hrozí za trestné činy ublížení na zdraví a výtržnictví až pětiletý trest odnětí svobody," dodal Svoboda s tím, že policisté v poslední době řešili i další případy.

Například v Ostravě-Vítkovicích neudržel nervy na uzdě sedmadvacetiletý černý pasažér z Havířova. V autobuse na lince 50 napadl dva revizory, kteří po něm chtěli jízdenku. „Po hrubých a nepublikovatelných výrazech na adresu kontrolorů inzultoval jednoho z nich pěstí do obličeje. Následně z vozidla i přes veškerou snahu obou mužů uprchl. Nebylo mu to však nic platné. Policisté ho vypátrali a následně mu sdělili obvinění," doplnil Svoboda.