Přidávám fotky našeho prvního drobečka. Nebo: Tohle je Tonda a myslím, že napoprvé se nám docela povedl. Takhle nadšeně se lidé na internetu nebaví o svých dětech, ale o pečení chleba z kvásku. Těch, kteří se do něj pustili, jsou po republice stovky. Založili dokonce doménu pecempecen.cz, kde jsou nejen recepty, ale i mapa, kde si můžete najít nejbližšího pekaře nadšence, který vám kvásek věnuje. Ne každý si ho totiž zvládne „vypěstovat" sám.

Celý nápad vznikl tak, že dva bloggeři umístili na internet jednoduchý návod, jak kvásek doma připravit.

„Kvásek se může snadno zvrtnout. Proto bloggeři uspořádali akci rozdávání kvásku v jedné z pražských kaváren. Během odpoledne si pro kvásek přišlo víc než sto lidí," přibližuje začátky Michaela Gregorová, jedna z těch, kteří za projektem pecempecen.cz stojí. Úspěch téhle akce překvapil samotné pořadatele. „Proto nás napadlo udělat mapu, která shromáždí domácí pekaře ochotné se o svůj kvásek podělit. Od nápadu k realizaci bylo jen pár hodin a od té doby sledujeme, jak se síť domácích pekařů rozrůstá," raduje se Michaela Gregorová.

Do pečení chleba z kvásku se pustili lidé i v Ostravě. Například manželé Jan a Zuzana Sýkorovi z Poruby.

„Díval jsem se na kváskovou mapu, nikdo z Poruby tam nebyl, tak jsme si řekli, že se zapojíme. Jen za první den se nám nahlásili asi tři lidé," říká třiatřicetiletý Jan Sýkora.

Pro ty, kteří si k němu pro kvásek přijdou, připravil i ochutnávku. „Aby věděli, do čeho se pouští," usmívá se mladý muž, který kdysi žil ve Finsku a právě tamní chléb mu moc chutnal.

close Jan Sýkora z Ostravy-Poruby je jedním z nadšených domácích pekařů. zoom_in

„Byl hlavně z žitné mouky. Zatím se nám ale takový nepodařilo doma udělat," říká.

Pro kvásek se nadchla i Lenka Mandryszová z Českého Těšína.

„Ke kvásku jsem se dostala přirozenou cestou díky své vášni ke zdravému životnímu stylu. Jako matce tří dětí mi nebyla lhostejná kvalita potravin, které jsou v současnosti běžně k mání v obchodech," přibližuje, jak se k pečení tradičního chleba dostala.

K serveru pecempecen.cz se už připojily i některé pekárny, které z kvásku pečou a jsou ochotny se o něho s domácími pekaři podělit.

A nakolik je obtížné doma v běžné troubě chleba upéci? „Chleba je spousta druhů, některé jsou náročné a některé zase snadné. Pečení s kváskem je jen o trochu těžší než pečení s klasickými kvasnicemi," míní Michaela Gregorová s tím, že na začátek mohou lidé zkusit třeba chléb bez hnětení, na který najdou recepty na internetu.

close Redakce Deníku také vyzkoušela upéct tradiční chleba z kvásku. Posuďte, jak se povedl. zoom_in Kvásek jsme směnili za jablka

Zvládne to každý. Stačí prý mít kvalitní kvásek, mouku a dobrou troubu. Takhle začíná nejeden recept na kváskový chléb. Redakce Deníku vyzkoušela, zda je to skutečně taková hračka, jak se někde píše.

Kvásek jsme směnili s Janem Sýkorou z Poruby za několik jablek. V zavařovací sklenici jsme kvásek smíchali s žitnou moukou a vodou a nechali na teplém místě asi tři hodiny kynout.

A povedlo se. Kvásek pěkně „vyrostl" až k okraji sklenice. Půl na půl se kvásek smíchal s žitnou a pšeničnou moukou, a také vodou a dochutil solí a kmínem.

A teď ta nejhorší část. Těsto je třeba pořádně uhníst. Po dvaceti minutách zápasení s těstem se člověk cítí jako po hodině v posilovně. Ale ten výsledek stojí za to. Naducaný bochánek jsme dali do pomoučené ošatky a zabalený v utěrce nechali přesně podle receptu pro začátečníky asi čtyři hodiny „odpočívat". Podařilo se to. Těsto vykynulo a zbývá pouze poslední, ale rozhodně neméně důležitá část. Samotné pečení. Píše se, že nejlépe to jde v elektrické troubě či speciálních pekárnách. Pekli jsme tedy v elektrické, vyhřáté na 250 stupňů Celsia a chleba položený na plechu do ní vložili. Zhruba po půlhodině jsme snížili teplotu a za dalších třicet minut bylo hotovo. Teď ještě vydržet neochutnat, než chleba vystydne.

Pečete doma také svůj vlastní chléb? Přidáváte do něj to, co máte rádi, a máte svoje vlastní osvědčené recepty? Podělte se o ně se čtenáři Deníku a posílejte fotografie domácích chlebů na e-mailovou adresu: tereza.krumpholzova@denik.cz.