Jak uvádějí jednotlivé radnice, počty takových porodů naštěstí nejsou nijak extrémní. „V karvinské porodnici se za celý rok 2014 narodilo 763 dětí, takže osm případů drogově závislých matek v posledních 12 měsících je jev výjimečný, ale je tu a řešit se musí. Dokážeme to také většinou díky terénní práci zachytit včas," říká karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

Porodnice přitom drogové testy u miminek samozřejmě nedělají automaticky. Někdy se lékařům k braní drog přiznají samy matky, jindy mají u rodičky toto podezření sami lékaři, o testy mohou požádat i sociální pracovníci.

Pěstounská péče

Zmíněných osm karvinských dětí je nyní zatím v pěstounské péči. „Rodiče teď musejí prokázat, že se návyku zbavili a že se o děti budou umět dobře postarat," doplnila mluvčí Karviné.

Na problém upozorňuje také květnové vydání bohumínského městského listu Oko. V posledních týdnech se narodilo dítě s drogou v těle hned pěti bohumínským matkám.

Zvyšující se počet klientů sociálního odboru, kteří zároveň berou drogy, pak hlásí třeba Havířov. „Odhadem se jedná asi o třetinu naší klientely," říká mluvčí tamního magistrátu Eva Wojnarová.

„Pokud se rodí dítě závislé matce, vždycky nás o tom zdravotnické zařízení informuje a vyrozumí," dodává mluvčí Havířova.

Stejné zkušenosti pak mají také v nedaleké Orlové.

„Dané informace jsme v posledních měsících získávali přímo z porodnic, někdy takovou informaci získáme třeba od ostatních rodinných příslušníků takových matek a podobně," vysvětlila mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Další postup? „Opakovaná sociální šetření v takovýchto rodinách, spolupráce se širšími rodinami matek, matky se pravidelně podrobují testům na drogy, spolupráce s pediatry. V případě, že matka požívá drogy, dítě se svěří do péče otci, případně někomu z biologické rodiny, v nejkrajnějším případě do péče pěstounů na přechodnou dobu či do kojeneckého ústavu," dodala mluvčí Orlové.