Na špendlíky napíchané v párku, jed na slimáky, přípravky proti potkanům a na další nástrahy si musí dávat pozor pejskaři při venčení svých čtyřnohých kamarádů. Zprávu o párku, v němž byly zapíchány špendlíky a který lidé objevili v blízkosti Vetcentra v Ostravě-Po-rubě, jsme se rozhodli blíže prozkoumat, abychom zjistili, jestli se jedná o náhodnou událost, nebo se začíná rozmáhat „hromadné" nebezpečí.

Otravy? Spíše chemické než mechanické

Otrávené návnady s jedem na krysy se měly objevit podle facebookového profilu skupiny Pejskaři z Ostravy také v Pustkovci. „Chodím každý den Pustkoveckým údolím, a na nic jsem nenarazil. U rybníčku loni krysy pobíhaly, tenkrát tam určitě jed mohl být. Teď je ale rybníček vypuštěný, takže krysy není vidět. S Amy chodím každé dopoledne a všímám si, kde čichá," uvedl Jiří Svoboda, který venčil svou černou labradorku Amy nedaleko Vetcentra v Ostravě-Porubě.

„Hřebíky v párku jsou docela rarita. Podobný případ mechanické otravy jsem řešil před patnácti lety. V dnešní době se jedná spíše o chemické otravy. Existuje velké množství pesticidů a jiných látek, které je mohou způsobit," řekl veterinář Roman Nejez z Vetcentra. On sám žádné „zvýšené nebezpečí" pro pejskaře v okolí své veterinární kliniky v posledních dnech nezaznamenal.

Jak poznat u psa příznaky otravy:- pes je málo aktivní
- spíše zalézá do svého pelechu, schovává se
- má doslova záchvaty zvracení (5x až 6x během dne)
- těžce dýchá
- trápí ho průjmy

Minimum případů

Jeho slova potvrzuje i veterinář Jan Nytra. „Musím říct, že to není obvyklé. Těch případů je minimum. U klientů, kteří se na nás obracejí s otravou svého zvířete, se nejedná o nic hromadného. Řešili jsme otravu dvou psů v Polance, ale ne pěti či více," popsal veterinář.

Podotýká však, že si často lidé pletou otravu se střevní virózou.

„Pokud pes zvrací jednou až dvakrát denně, stačí, když s ním jeho páníček přijde do ordinace až druhý den. Jestli se však zvracení neustále opakuje i několikrát za hodinu, pak není na co čekat," vysvětlil ostravský veterinář.

Kuriózní případ

Každý majitel by měl být při venčení svého psa přirozeně ostražitý a zbytečně ho nevodit do míst, která pro něj mohou být osudná, jako například sklepy, ve kterých může být jed na potkany. Najdou se i lehce „kuriózní" případy. „Léčili jsme jorkšíra, který požral koláčky z marihuany na narozeninové party. První den byl z účinků konopí totálně odrovnaný, ale potravu začal přijímat už druhý den po infuzi," dodal Jan Nytra.