V rámci své cesty po Moravskoslezském kraji projevila Její Jasnost Maria-Pia Kothbauer, princezna Liechtenstein, zájem navštívit Opavu. Mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Lichtenštejnského knížectví pro Rakousko a Českou republiku přijede do města z Ostravy a následně zavítá ještě do Krnova.

Její Jasnost bude po svém příjezdu v 15.15 hodin slavnostně přijata na radnici. Od 16 hodin má deset minut vyhrazených pro média a podle počasí jim zapózuje v primátorově kanceláři nebo před Hláskou. V 16.10 hodin se v doprovodu primátora Zdeňka Jiráska, tajemníka Tomáše Elise a referenta zahraničních vztahů Jaroslava Machovského vydá na hodinovou prohlídku města a jeho pamětihodností.

„Počasí ovlivnit nemůžeme, a proto jsme zvolili dvě varianty," říká Eva Balarinová z kanceláře primátora.

Když bude pěkně, projde princezna historickým centrem od Horního náměstí přes Ostrožnou ulici a parky k výstavní budově muzea a přes náměstí Osvoboditelů a Dolní náměstí se vrátí k Hlásce. Pokud bude počasí chladné nebo deštivé, prohlédne si vzácná návštěvnice Obecní dům, kostel sv. Václava a Dům umění. Závěr pobytu Její Jasnosti v Opavě bude uzpůsobený už podle jejího přání.

Princezna Maria-Pia Kothbauer je od roku 1989 v diplomatických službách Lichtenštejnského knížectví. Nejprve byla druhou sekretářkou na velvyslanectví Lichtenštejnského knížectví v Bernu a členkou delegace Lichtenštejnského knížectví při Konferenci o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, potom první sekretářkou na velvyslanectví Lichtenštejnského knížectví v Rakousku.

V letech 1991 až 1993 byla lichtenštejnskou zástupkyní v Bruselu a velvyslankyní při Evropské unii a Belgickém království, následně působila jako velvyslankyně Lichtenštejnského knížectví v Rakousku a stálá zástupkyně Lichtenštejnského knížectví při OSN ve Vídni. Je též členkou představenstva instituce East West Institut, New York. Její manžel je Max Kothbauer a mají jednoho syna.

Původní diplomatické styky mezi oběma zeměmi byly navázané v létě 1938 a Knížectví Lichtenštejn v Československu zastupovalo Švýcarsko. Knížectví však neuznalo Mnichovskou dohodu ani vznik Protektorátu Čechy a Morava. Tím byly styky v březnu 1939 přerušené a Švýcarsko zavřelo své vyslanectví v Praze.

Československo však po roce 1945 chystalo konfiskace majetku lichtenštejnských občanů a obnovení diplomatických styků si proto nepřálo. Znovu byly navázané v září 2009 a tím skončil patový stav, kdy se oba státy jako jediné v Evropě vzájemně neuznávaly.

První oficiální návštěva ministerského předsedy Lichtenštejnska Dr. Klause Tschütschera se v Česku uskutečnila 30. března 2011 a premiér představil nastupující velvyslankyni své země v České republice Její Jasnost Marii Piu Kothbauer, princeznu Liechtenstein. Své pověřovací listiny předala do rukou prezidenta České republiky Václava Klause v dubnu 2011.

Je první velvyslankyní Lichtenštejnského knížectví, akreditovanu v České republice se sídlem ve Vídni. Pro zajímavost společná historie se datuje již od roku 1249, kdy tehdejší markrabě Přemysl Otakar daroval Jindřichovi z Liechtensteina za věrnost hrad a panství Mikulov.