„Je to oblast se zvýšeným počtem dopravních nehod, dopravní policie to vyhodnotila jako kritické místo," odůvodnil stavbu starosta Sviadnova Boris Řeha s tím, že kruhový objezd by měl zvýšit bezpečnost, auta před ním navíc budou muset zpomalit.

Cena by měla být vyšší než 12 milionů

Přestavba křižovatky silnic třetí třídy 4845 a 48411 s cestou, jež vede ulicí Nádražní, vyjde přibližně na 12,1 milionu korun. Podle Šárky Vlčkové, mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje, většinu částky zaplatí krajští silničáři, asi milion korun pak poputuje z rozpočtu Sviadnova. Upozornila, že skutečná cena bude známa až po výběrovém řízení.

„Obec se účastní tím, že financuje stavbu chodníků a nějakou přeložku vodovodu," řekl Deníku Boris Řeha.

Aby kruhový objezd mohli bez problémů využívat řidiči větších vozidel, bude podle Borise Řehy vystředěn směrem na Staříč. „Počítali to odborníci, takže by ani pro ty dlouhé autobusy neměl být problém se tam vytočit," konstatoval včera starosta, podle kterého se má začít stavět prvního června. Hotovo by mělo být na konci srpna.

„V první etapě bude jen malé omezení provozu průjezdu, ve druhé ale bude nutná úplná uzavírka na osm týdnů. V podstatě celé dva prázdninové měsíce bude křižovatka neprůjezdná," doplnil starosta Sviadnova.

„Kruháč" bude průjezdný i středem

Novinka bude mít jednu zvláštnost. „Jedná se o okružní křižovatku s průjezdným středovým ostrůvkem, zajištěným dopravní závorou," popsala Šárka Vlčková s tím, že stavba se začala připravovat v roce 2013.

Atypická podoba kruhového objezdu umožní projet nákladním autům s nadměrnými náklady, která vyjíždějí z nedalekých firem Huisman a Hutní montáže. Středem křižovatky se vozidla dostanou z Nádražní ulice až na silnici ve směru na Staříč, aniž by se musela otáčet.