Podle České školní inspekce je tady nejméně osmadvacet škol, které mají stejný problém. Panely s azbestem jsou součástí i dalších budov ze sedmdesátých a osmdesátých let.

Původně šlo o obyčejné zateplení budovy a výměnu oken. Pak se ale v několika školách na Českobudějovicku objevil velký problém. V průběhu rekonstrukce se začal uvolňovat zdraví škodlivý azbest. Škola byla okamžitě uzavřena a školákům začaly takzvané azbestové prázdniny. Tato situace se může opakovat také v Ostravě a dalších městech v Moravskoslezském kraji.

Podle analýzy České školní inspekce je i tady nejméně osmadvacet škol postavených z takzvaného boletického panelu, ze kterého se při nešetrné rekonstrukci nebezpečný azbest uvolňuje. A nemusí jít jen o školy.

Boletické panely obsahuje řada dalších budov postavených ve druhé polovině minulého století.

„V současné době máme jako zřizovatel středních škol informaci pouze o jednom nálezu azbestu, a to od ředitele Gymnázia na Frýdecké ulici v Českém Těšíně. Ředitel gymnázia stávající situaci řeší s odbornou firmou a není vyloučena následná spolupráce se zřizovatelem školy, případně s MŠMT. Máme za to, že vzniklou situaci snad hodlá řešit ministerstvo školství z centrální úrovně,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.

Česká školní inspekce rozeslala do škol dotazníky, které měly pomoci zjistit, kde všude by mohly potíže s azbestem hrozit. V Moravskoslezském kraji vytipovala osmadvacet škol. Jejich názvy nezveřejnila, zřejmě aby předešla panice.

„Zatím nevíme, zda jsou mezi školami i nějaké z Ostravy. Vyžádáme si zprávu České školní inspekce, a pokud bude nějaký problém, chystáme se situaci spolu s vedením jednotlivých ostravských obvodů řešit,“ uvedl náměstek primátora Ostravy pro oblast školství Martin Štěpánek. Ministr školství Josef Dobeš navíc uvedl, že pokud bude škol, kde se vyskytne problém s azbestem, více, požádá vládu o mimořádné peníze a nabídne jim finanční pomoc.

Takzvané boletické panely se používaly při stavbách hlavně v sedmdesátých a osmdesátých letech. Jsou z nich postaveny nejen školy, ale i stará nákupní nebo zdravotní střediska.

„Město nevede žádnou evidenci těchto budov. Informace o tom, která budova obsahuje boletický panel, se dají zjistit v archivech stavebních úřadů, přímo u majitelů domů nebo autorů projektových dokumentací,“ sdělila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Azbest je pro lidské zdraví nebezpečný. Ukládá se v těle a může způsobit rakovinné bujení. Pracovníci zdravotního ústavu při rekonstrukcích budov provádějí pravidelná měření.

„Otázka dlouhodobého vystavení vysokým koncentracím v pracovním prostředí je zcela jednoznačná. Představuje v dlouhodobém horizontu vysoké riziko a v podstatě je časovanou bombou, protože účinky se projeví třeba až po třiceti čtyřiceti letech, avšak o to intenzivněji a onemocnění zapříčiněná inhalací azbestových vláken pak mají relativně komplikovaný průběh a v případě nádoru, mezoteliomu, dokonce fatální následky,“ vysvětlil Eduard Ježo ze Zdravotního ústavu v Ostravě.