Z větších měst nejlépe třídí v Hradci nad Moravicí. Oba vítězové si kromě keramických popelnic odnesli také finanční prémii ve výši padesát tisíc korun.

„Jsme rádi, že se nám daří dlouhodobě zlepšovat výsledky Moravskoslezského kraje v třídění odpadu. Především se nám osvědčila distribuce speciálních sad tašek na třídění odpadů do domácností. Tu jsme realizovali již druhým rokem ruku v ruce s umístěním nových barevných nádob na třídění odpadu," uvedl Lubomír Janda ze společnosti Eko-kom, která se na organizace akce podílí.

Vyhlášena byla také kategorie Skokan roku, která hodnotí meziroční výsledky celkového množství tříděného sběru využitelných odpadů. Nejvíce se zlepšili v Novém Jičíně, v Karviné a také v Havířově.

Ocenění dostala i města, která nejlépe třídí elektroodpad. Keramické sluchátko převzali zástupci Frýdlantu nad Ostravicí, Trojanovic a Úvalna.

V rámci soutěže O keramické sluchátko byla poprvé vyhlášena kategorie Červené kontejnery. „Nejvíce vysloužilých elektrozařízení do červených kontejnerů v uplynulém roce odevzdali obyvatelé Bílovce, v průměru 0,21 kg na osobu. Občan Bílovce tak do červených kontejnerů k recyklaci odevzdal v průměru například dva staré mobilní telefony," konstatoval Zdeněk Kovářík, regionální manažer spolupořádající neziskové společnosti Asekol.