„Ty bláho, to je silák," ozývá se z hlediště směrem k pódiu, na kterém vypukly závody dřevorubců, hlas desetiletého Tomáše Pavlíčka z Ostravy. Se svým dědečkem se přišel podívat na Festival dřeva v areálu Slezskoostravského hradu. „O akci jsem četl v novinách, a tak jsem se rozhodl, že vezmu vnuka s sebou na malý výlet. Koná se tu totiž jediný závod sportovních dřevorubců v Moravskoslezském kraji. To jsem třeba neměl vůbec tušení. Občas se na tento sport dívám v televizi, ale na živo ho vidím vůbec poprvé," říká se zájmem Miroslav Pavlíček.

Kromě jeviště, kde se odehrávají závody dřevorubců, je plno také na nádvoří hradu, tady se dají ve stáncích pořídit dřevěné výrobky všeho druhu. Od nádobí přes dekorace až po hračky. Z Velkých Karlovic na Festival dřeva dorazil například i řezbář Tomáš Dujka, který se svému koníčku věnuje už téměř třináct let.

„Dříve jsem pracoval jako tesař a i díky tomu jsem měl ke dřevu blízko. Teď už se mu věnuji jen ve volném čase. Tady na festivalu mám stánek se svými výrobky. Na dračku jdou především dřevěné lžíce. Vyrobit jednu klasickou mi zabere zhruba třicet až pětačtyřicet minut. Nabízím ale také s vyřezávanou rukojetí, ty samozřejmě trvají déle," říká sympatický muž, který na pultu stánku má i půlmetrového dřevěného medvěda. „Na tom jsem tedy pracoval trochu déle," zavtipkuje řezbář Dujka.

Pro děti byla připravena naučná expozice Lesů České republiky s názvem Lesní pedagogika. Přibližovala všechny činnosti člověka v lese. Ratolesti si vyzkoušely zábavné atrakce a soutěže. Kromě klasických hmatových poznávaček a skládaček či obrázků základních dřevin mohly trénovat i malování listů na plátno. Program festivalu doplnila řada hudebních vystoupení. O ta se postarali ostravský písničkář Václav Fajfr, kapela Buty, valašská folklorbeatová skupina Docuku a zpěvák slovenské kapely Elán Vašo Patejdl.