„Od letošní letní sezony budou všechna koupaliště nekuřácká. Pro kuřáky jsou připraveny kuřácké koutky a u většiny stánků s občerstvením, kde je i posezení, bude kouření povoleno." Tato slova vyvolala zejména na sociálních sítích velkou odezvu. Zatímco jedni novinku vítají, druzí jsou skeptičtí.

KDO S TÍM PŘIŠEL?

„Nekuřácké restaurace, zastávky, ano, to beru a vítám. Ale koupaliště? Který chytrák s tím přišel, pak musí být úplně mimo realitu. Nebyl v životě na Vřesině, že?" zní jeden názor za všechny nespokojence od Vlaďky Havránkové.

Hana Ryšánková, mluvčí Sarezy, je však jiného názoru.

„Je to trend, který se rozšiřuje. Hlavně ale samozřejmě myslíme na lepší komfort návštěvníků, zejména rodin s dětmi," říká a dodává, že k vyhlášení nekuřáckých koupališť je vedlo několik důvodů: jednak poznatky od vedoucích areálů, kteří se setkávají se stížnostmi návštěvníků koupaliště, jednak od těch, kdo areály uklízejí a potýkají se s nekonečným množstvím nedopalků.

„Všude budou upozornění o tom, že naše koupaliště jsou nekuřácká. Je to ale o lidech a jejich přístupu a toleranci," reaguje na námitky, že například areál koupaliště ve Vřesině, který má rozlohu 41 tisíc čtverečních metrů plochy, bude těžké ohlídat a lidé tam budou stejně kouřit dál.

TO SE NESMÍ!

„Přesně vidím typ lidí, kteří budou jen sledovat, kam oko dohlédne, zda si náhodou někdo nezapaluje cigaretu, aby ho mohli jít ,upozornit': Tady se kouřit nesmí!" vidí dopady opatření například diskutující pod pseudonymem Kama Bistrá.

„Ty vaše zákazy jsou směšné. Lidi tam přestanou chodit, a pak budete brečet, že nevyděláváte," vzkazuje provozovatelům koupališť zase diskutující Lenka Kopková Gregorová a poukazuje na to, že někteří návštěvníci nedodržují ani zákaz koupání v nevhodném oděvu a koupou se v elasťácích namísto v plavkách.