Pila několik let fungovala bez povolení krajského úřadu a navíc výrazně znečišťovala ovzduší. Za to majitelé už dříve dostali pokutu 500.000 korun. Rozhodnutí o zastavení provozu je pravomocné.

Uvedl to ředitel ostravské pobočky ČIŽP Karel Kozubek. Pila v březnu vyhořela, oheň způsobil škodu za statisíce korun.

„Může se zdát nelogické, že rozhodujeme o zastavení provozu závodu, který vyhořel. V tomto případě ale požár nepoškodil ani jeden ze zdrojů znečištění. Tím byla kotelna na dřevo a odsávání pilin z výrobních hal do sil. Proto jsme takto ve správním řízení rozhodli," vysvětlil Kozubek.

Pila a dřevozpracující závod, sídlící nedaleko centra Hlučína, tak už nesmí dál fungovat. Jedinou možností pro majitele je, aby si požádali krajský úřad o vydání povolení. K jeho udělení se ale bude vyjadřovat inspekce. „Budeme požadovat, aby byly kompletně odstraněny zdroje znečištění. Současné nedostatečné technologie musí být nahrazeny moderními systémy, které zajistí ochranu životního prostředí," doplnil Kozubek.

Podle něj bylo hlavním problémem areálu pily právě odsávání pilin z výroby. „Odsávání z hal bylo špatné. Vůbec netěsnilo. Piliny byly všude. To logicky obtěžovalo obyvatele žijící v okolí," řekl Kozubek.

Pracovníci ČIŽP a také odboru životního prostředí hlučínské radnice se negativním dopadem provozu dřevozpracujícího areálu zabývali delší dobu. Reagovali tak na podněty obyvatel okolí, kterým znečištění ovzduší prachem a pilinami vadilo. Výsledkem je dříve udělená pokuta 500.000 korun. Firma ji dostala koncem února jednak za znečišťování ovzduší a také za to, že tak činila bez potřebných povolení. „Činnost měl povolit krajský úřad. Firma o povolení sice požádala, ale řízení bylo zastaveno. Nedodala potřebné doklady," řekl tehdy pracovník inspekce Radomír Štěrba.

Letos v březnu areál zachvátil požár - více zde: Rozsáhlý požár zachvátil areál dřevařského závodu v Hlučíně