Nejvážněji byla ohrožena 49letá žena z Opavska, která v lednu nástup prasečí chřipky v Opavě prakticky zahájila. Její stav byl kritický a lékaři dělali pro její záchranu všechno, co medicína umožňuje. „Dobře to dopadlo, boj jsme vyhráli a paní je teď už doma," konstatuje primář infekčního oddělení Slezské nemocnice Petr Kümpel se zřetelnou radostí.

Přenos běžné chřipky nebo chřipky H1N1 je kapénkový kýcháním a kašlem i přímým dotykem a inkubační doba je jeden až osm dnů. U běžné chřipky doporučují lékaři zůstat několik dnů doma v posteli, užívat tablety proti teplotě, nosní kapky a podle potřeby i přípravky proti kašli. Když po zhruba třech dnech vysoká horečka, častý kašel, bolesti hlavy a svalů, nevolnost, dušnost, slabost a únava neustoupí, je už zapotřebí kontaktovat lékaře.

„Pokud tyto příznaky dostanou lidé se slabým srdcem, plícemi, s krevními problémy nebo s nádorovým onemocněním, musejí ve svém zájmu lékaře kontaktovat okamžitě," upozorňuje primář Kümpel.

O chřipce by nyní mohl vyprávět například devětadvacetiletý Tomáš Sirota. Jak sám popisuje, v úterý v deset hodin ráno ještě cítil teprve slabý náznak, že na něj cosi takzvaně leze. Po třinácté hodině začal pomalu ztěžka pokašlávat a do hry se začal čím dál více zapojovat kapesník. Po šestnácté hodině už se sotva odploužil domů a od té doby šlo všechno definitivně z kopce. Horečka mu prudce vystoupala, kašel byl čím dále neodbytnější a smrkat přestával prakticky jen ve chvíli, kdy se napájel uvařeným čajem. Noc pak strávil střídavě pod peřinou v horečkách, anebo s průjmem na toaletě.

Nakonec nezamhouřil oko ani na minutu. Ráno se ke všem dalším příznakům, ze kterých mu bylo již tak dost zle, přidaly ještě neutuchající bolesti kloubů a svalů po celém těle. „Modlím se za smrt," konstatoval nadneseně vyčerpaný Tomáš, který je na tom momentálně úplně stejně jako nespočet lidí z celého Opavska.

Za vše hovoří statistika, kterou vedou v našem kraji hygienici. Podle nich minulý týden představovala nemocnost akutními respiračními infekcemi (ARI) v Moravskoslezsku 1 791 případů na 100 tisíc obyvatel. To je sice o šest procent méně, než tomu bylo v týdnu předešlém, daný pokles je ale dán snížením nemocnosti v okrese Ostrava, kde probíhaly školní prázdniny.

Nejvyšší nemocnost však nadále přetrvává zejména na Opavsku a poté na Frýdecko-Místecku. Nejčastěji postiženými jsou děti předškolního věku. „V minulém týdnu jsme navíc evidovali dalších jedenáct případů závažného onemocnění chřipkou a bylo hlášeno jedno úmrtí. Jednalo se o šestašedesátiletou ženu z Ostravska s hematoonkologickým onemocněním. Laboratorně byla u ní potvrzena chřipka typu A(H1N1) a jednalo se o neočkovanou osobu," uvádí pracovníci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje v Ostravě.

Návštěvy v opavské nemocnici jsou pro chřipkovou epidemii stále zakázané, jen otcové mohou být u porodu svých dětí. Dál na oddělení a do pokojů rodiček se však oni ani další příbuzní už nedostávají. „Zrušení zákazu návštěv v tomto týdnu neplánujeme a dál pak budeme jednat až na základě monitoringu epidemie," vysvětluje ředitelova náměstkyně Lenka Hanková.