Program nulové tolerance léta uplatňují Bohumín nebo Karviná. Systematicky likvidují ghetta, vystěhovávají neplatiče, kontrolují, zda v hernách nevysedávají lidé pobírající sociální dávky. K projektu se nyní přidávají Havířov a Orlová. I oni plánují kamery v ulicích, neohlášené kontroly obecních domů a další opatření.

Jak to vypadá v Ostravě?

Tvrdě vůči neplatičům a problémovým lidem postupují v Mariánských Horách a Hulvákách. Když se třeba tento týden vyplácely sociální dávky, byl u toho i exekutor. „Domlouval“ dlužníkům, aby zaplatili alespoň část svého dluhu. „Byl u toho sice nespokojený řev, ale nějaké dlužné peníze jsme přece jen dostali,“ konstatovala starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková. „Jsem zodpovědná za majetek obce, nedá se nic dělat, musíme chránit slušné lidi,“ tvrdí Janáčková. Už od loňska třeba radnice postupně neprodlužovala nájemní smlouvy nepřizpůsobivým nájemníkům a neplatičům v Nájemnické ulici. Lidé si museli najít jiné bydlení. Chátrající a zpustlý dům je nyní téměř vyklizen. Obvod ho chce opravit a nabídnout spořádaným občanům.

Janáčková tvrdí, že kdo neplatí nájemné, nechová se řádně a má nájemní smlouvu na dobu určitou, tomu ji neprodlouží. Když se ani poté z bytu nevystěhuje, dá ho radnice k soudu. „Většinou soudy souhlasí s exekučním vystěhováním. V případě smlouvy na neurčito je anabáze delší, okolo dvou let. Konec je ale stejný, neplatič skončí na ulici, popřípadě na ubytovně,“ vysvětlila Janáčková s tím, že v současnosti má obvod u soudu tisíc případů kvůli dluhům a exekučnímu vystěhování.

Slezská chce kamery

Starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř (ČSSD) míní, že ani jeho obvod se nemůže odlišovat od svých sousedů. „Kdybychom byli tolerantní, tak se problémoví lidé poženou k nám,“ tvrdí Maštalíř. Zároveň zdůrazňuje, že není možné dávat všechny neplatiče do jednoho pytle. Zrovna teď řešíme případ dvou handicapovaných lidí, kteří se před časem rozhodli podnikat, ale nevedlo se jim dobře, dostali se do dluhové pasti a teď jim hrozí, že skončí na ulici. Snaží se, ale nedokážou se s problémem vyrovnat sami. Takovým lidem by měla obec pomoci. A také to děláme, zprostředkujeme jim právní konzultace a další,“ řekl Maštalíř s tím, že do podobné situace se „na Slezské“ dostává stále více lidí.

Na druhé straně však podle něj existují skupiny obyvatel, které pomocnou ruku dostaly už několikrát, a k ničemu to nevedlo. „Tady nepomůže nic jiného než: neplatíš – nebydlíš. Jinak to nejde,“ míní Maštalíř.

Do konce roku by v nejproblema­tičtějších lokalitách Slezské Ostravy – na Liščině a v Kunčičkách měly být instalovány kamery, které by měly kromě jiného odhalit i záškoláky. „Je to na spadnutí, dohodli jsme se s RPG na financování. I když se to třeba panu Kumarovi nelíbí, ty kamery monitorující veřejná prostranství minimalizují trestnou činnost,“ míní Maštalíř.

Vítkovice: Třikrát a dost

Vítkovice podle starosty Petra Dlabala už několik let dodržují zásadu: Třikrát nezaplatíš nájem – jdeš. „Zásadně také neuzavíráme nájemní smlouvy na dobu neurčitou. Samozřejmě, že je možné jednání, každý se může dostat do výjimečné situace. Ale je nutné ji řešit, domluvit třeba splátkový kalendář, prominutí penále a další. Je pěkné mít dobré bydlení, teplou vodu a plyn, nikdo si nesmí ale myslet, že to je zadarmo,“ prohlásil Dlabal.

Jih: Dlužíš deset tisíc, dáme tě k soudu

Starosta Jihu Karel Sibinský tvrdí, že do pozice dlužníků a těch, kterým hrozí vystěhování, se stále častěji dostávají lidé z nízkopříjmových vrstev – osamělí senioři, rozvedené matky s dětmi. „Snažíme se dluhy řešit individuálně, nejdříve se domluvit na splátkách a dalších možnostech. Žalujeme ale každý dluh přesahující deset tisíc korun,“ vysvětlil Sibinský. Aktuálně teď řeší problém ubytovny v areálu bývalé nemocnice NH. „Soukromý vlastník ji chce prodat. Chceme zabránit, aby ji koupil nějaký spekulant a sestěhoval sem nepřizpůsobivé lidi. Uvažujeme o tom, že ubytovnu koupíme a upravíme na nízkonákladové bydlení právě pro sociálně slabé občany,“ řekl Sibinský.

Kumar nulovou toleranci odmítá

Romský aktivista a předseda občanského sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan s nulovou tolerancí nesouhlasí. Je přesvědčen o tom, že místo aby politici a úřady s lidmi pracovali, vyhánějí je za humna. Nulová tolerance podle něj neřeší dlouhodobý problém.