Pro bezpečnost lidí, ale i samotných psů musí mít Ostravané ve městě čtyřnohé mazlíčky připnuté na vodítku. Pro všechny případy by měli mít i náhubky. V téměř třech desítkách psích výběhů po celém městě však tato pravidla neplatí, exkrementy po svých mazlíčcích však majitelé musí uklízet v každém případě. Jednu psí louku dokončují v těchto dnech v ulici Petra Křičky na sídlišti Šalamouna.

Psí louka

„Moravská Ostrava a Přívoz získala dotaci z ministerstva pro místní rozvoj na regeneraci panelového sídliště. V rámci rekonstrukce bude vybudována i takzvaná psí louka. Jedná se o oplocený výběh se speciálními prvky," přiblížila mluvčí městského obvodu Jana Pondělíčková.

Kromě dřevěné lávky na psí louce najdou majitelé psů i první tři psí pisoáry ve městě. „Jsou to duté sloupky s drážkami, na které, jakmile zvedne nohu jeden pes, pak močí všichni, kteří procházejí kolem. Dírky v pisoáru slouží k tomu, aby déšť nesmyl pachovou stopu a lákal tak ostatní psy k přeznačkování. Všichni tak močí na jednom místě," řekl Deníku František Tomeček z brněnské společnosti Dog Production, která psí pisoáry vyrábí tři roky.

Pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství stanoví čtyři obecně závazné vyhlášky. Vymezené prostory pro volné pobíhání psů na území města poskytuje mapová služba na internetových stránkách města. Podle těchto oficiálních informací se největší výběh a cvičiště pro psy v Ostravě nachází v městském obvodě Mariánské Hory a Hulváky.

Místa pro volný pohyb psů (výběr)

*zadní část Komenského sadů od památníku směrem k Muglinovské ulici
*parčík u Slovenské ulice v Přívoze
*travnaté plochy pod dálničním přivaděčem v ulici Hornopolní v Moravské Ostravě
*Hlubinská ulice v Moravské Ostravě
*mezi spojovacími chodníky naproti domům v ulici Mongolské a v ulici Maďarské v Porubě
*zelená plocha u Pustkoveckého rybníka v Porubě
*pod stadionem TJ VOKD ohraničená ulicí Nad Porubkou, Dělnickou a Skautskou
*oplocený výběh mezi ulicí Martinovskou, Opavskou, stromořadím a asfaltovým chodníkem pod Opavskou ulicí směrem k ulici Fr. Čechury
*Na Heleně v Třebovicích
*území vymezené ulicí U Studia, Středoškolská a ubytovnou Metalurg v Zábřehu
*plocha mezi ulicemi Proskovická, Špilarova a Smrčkova ve Výškovicích
*pozemek mezi ulicemi Plzeňská, Z. Chalabaly a Dr. Šavrdy na Dubině
*Všehrdův sad a Golíkův sad ve Slezské Ostravě

Zdroj: www.ostrava.cz (zde najdete kompletní seznam)