Diana Cleveland, která pochází z Aucklandu na Novém Zélandu, žije v Opavě již osm let. Náhodný telefonát kamaráda, který sháněl rodilou učitelku angličtiny do školy v Hradci nad Moravicí, ji přivedl až sem.

„Prostě jsem si sbalila kufr, opustila kiwi léto na Zélandu a odjela 18 tisíc kilometrů daleko do zimou zasněženého a chladného Česka," popisuje svůj příjezd Diana s úsměvem. První rok byl pro Dianu nejtěžší, musela si zvykat na úplně odlišnou kulturu, mentalitu lidí, jídlo i na zimu, kterou z jižní polokoule neznala.

Největší oříšek však pro ni je čeština. I po osmi letech zde strávených Diana neumí příliš česky. „Dorozumívám se rukama a nohama a zatím to nikdy nebyl problém," říká se smíchem blonďatá Novozélanďanka.

Dalším Novozélanďanem žijícím v Opavě je Mike Moore, který úspěšně vede společně se svou manželkou Kateřinou školu angličtiny pro děti i dospělé. Do Opavy ho přivedla právě jeho láska Kateřina, s kterou společně mají dnes již tři děti.

Opačný směrem se vydal třiadvacetiletý Radek Šafrán z Opavy. „Odmaturoval jsem, na vysokou školu jsem nešel a do práce se mi ještě nechtělo. Tak jsem se vydal sbírat zkušenosti do světa," popisuje důvody, proč se v 21 letech odstěhoval za prací přes půl zeměkoule.

Na cestu se vydal se svým kamarádem a první tři měsíce strávili v české vesnici. Pak se ale vydali pracovat na vlastní pěst. „Měli jsme štěstí na lidi i na práci. Tamější obyvatelé jsou mnohem milejší a přátelštější než lidé u nás a vždy nám ochotně pomohli," vzpomíná dnes Radek.

„Žít tam natrvalo bych asi nechtěl, ale rok, který jsem na ostrovech strávil, mi dal nezapomenutelné zážitky, naučil jsem se pořádně anglicky a také se osamostatnil," dodává Radek závěrem.

Cesta ze země hobitů do Slezské metropole je dlouhá, ale všichni, kdo ji podstoupili toho nelitují a zkušenosti z cest si pochvalují, někteří na své cestě dokonce našli druhý domov…

Barbora Němcová