„Situace je opravdu neudržitelná. Prakticky denně nám strážníci nebo státní policie hlásí krádeže kovů nebo zadržení lidí s kradeným železem. Kontroly, které dosud prováděly nejrůznější kontrolní orgány i naši úředníci, se evidentně míjejí účinkem. Je třeba přitvrdit," popisuje bohumínský starosta Petr Vícha.

Místostarosta Lumír Macura připouští, že prosazení vyhlášky o zákazu výkupu kovů v komerčních sběrnách nebude jednoduché.

„Navíc je potřeba, aby takové opatření bylo plošné. V první fázi se k Bohumínu připojí Dolní Lutyně a Rychvald. S jejich reprezentanty jsme celou věc projednali a mají na ni stejný názor," říká Lumír Macura.

Podle starosty Dolní Lutyně Pavla Buzka je skutečně na čase situaci řešit. Navíc podle něj obce chystanou vyhláškou suplují iniciativu, kterou měl v této věci už dávno vyvinout stát. „I když jsme relativně malá obec, kde ani není žádná sběrna, škody, které poslední dobou způsobují na soukromém i obecním majetku zloději kovů, jdou do statisíců korun. A drzost zlodějů je opravdu nebývalá," dodává Buzek.

Se zákazem výkupu kovů už mají zkušenost v Rychvaldu, kde loni otevřeli městský sběrný dvůr s tím, že tam kovy a papír mohou lidé odevzdávat pouze zdarma. „Bohužel záhy si podnikatel otevřel sběrnu komerční, na kterou jsme zatím krátcí. Ale myslím, že zastupitelé nebudou mít s přijetím vyhlášky problém," řekl místostarosta Rychvaldu Ladislav Sitko.

Zákaz od léta?

Vyhláška by mohla začít platit už od 1. července. Vznikne tak prostor pro to, aby se k Bohumínu připojila i další města, případně, aby ji ministerstvo životního prostředí zapracovalo do své vyhlášky.

„Navíc tak budou mít slušní obyvatelé dost času na odprodej starých železných zásob," říká Macura s tím, že dodržování vyhlášky budou kontrolovat jak strážníci, tak pracovníci odborů životního prostředí.

Přestože prý obce mohou zakázat výkup kovů a dalších komodit, autoři připravované vyhlášky jsou si vědomi toho, že se jejich návrh velmi pravděpodobně setká s odporem. Nejen provozovatelů výkupen šrotu, ale také státních institucí či nejrůznějších asociací hájících nejrůznější zájmy.

„Proto potřebujeme podporu dalších obcí, poslanců, senátorů, Svazku měst a obcí okresu Karviná a právníků, kteří se touto problematikou zabývají.

„Je to náš zoufalý pokus, ale chceme něco udělat, aby se situace zlepšila," dodává bohumínský starosta Petr Vícha.

Přidají se další?

Myšlenka na řešení situace týkající se výkupu železného šrotů se ujala i v dalších městech. Například v Karviné už na podzim primátor Tomáš Hanzl inicioval změnu zákona tak, aby sběrny provozovaly buď obce, nebo jejich technické služby a fyzické osoby by tam směly dodávat jen velmi omezeně.

„My o záměrech Bohumína víme, naši právníci už studují a připravují podobnou možnost u nás a pro nás," řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Také v Orlové hledají cesty, jak bojovat proti tzv. šroťákům.

„Možnost vydání takovéto vyhlášky naši zastupitelé určitě projednají. V minulých dnech místostarosta Martin Sliwka dokonce informoval radní o tom, že město chce zakoupit městské policii přívěsný vozík, který by sloužil k zabavení vozíků právě již zmíněným sběračům kovů," přiblížila mluvčí města Nataša Cibulková.

Havířovští jsou k zákazu výkupu šrotu formou obecní vyhlášky skeptičtí. O jejich připojení k iniciativě Bohumína proto zatím nemůže být řeč.

„Dle mého názoru tuto oblast nelze regulovat obecně závaznou vyhláškou. Podle seznamu vydaných ministerstvem vnitra není toto oblastí, které lze takto regulovat," řekl Jiří Revenda, vedoucího odboru komunálních služeb havířovského magistrátu.

Jak doplnil bohumínský místostarosta Lumír Macura, opatření nesměřuje proti majitelům sběren.

„Ty o odevzdané kovy nepřijdou, prodáme jim je. Výtěžek z prodeje pak chceme použít buď na navýšení počtu veřejně prospěšných pracovníků, anebo snížení ceny za odpad. Naším společným zájmem je v prvé řadě minimalizace výkupu kradených kovů," říká Lumír Macura.