Základní fakta jsou taková: Český telekomunikační úřad předložil doporučení, podle kterého by měla síť v naší republice obsahovat minimálně 2100 poštovních poboček. V současnosti je jich více než 3200.

Pokud by vláda vše schválila, hrozilo by, že může z mapy legálně zmizet další až tisícovka pošt. Obavy to vzbuzuje především v malých obcích, které by v takovém případě přišly na „odstřel" nejspíš jako první. Ačkoli sama Česká pošta se hájí tím, že stanovení minimálního počtu ještě neznamená, že začne pobočky automaticky rušit.

„V současné době tedy čekáme na rozhodnutí vlády a pro zakladatele ministerstvo vnitra připravujeme analýzu, jak by se případná změna promítla do ekonomiky podniku. Žádný závěr tedy prozatím není," sděluje mluvčí České pošty Marta Selicharová. V případě, že by se někde ale nakonec pobočky přece jen rušily, mají být nahrazeny tzv. franšízami (poštovní služby budou provozovat smluvní partneři, tudíž budou fungovat například v restauracích, obchodech, na úřadě apod. pozn. red.).

„Dlouhodobě se snažíme měnit síť transformací vlastních poboček na franšízy tak, jak je to běžné v celé Evropě. Samozřejmě podle dostatečně známých pravidel, kdy vše projednáváme se Svazem měst a obcí a místní samosprávou. I v tomto ohledu však v současné době postupujeme velmi uvážlivě, a jak jsem již zmínila, důležité pro nás bude rozhodnutí vlády a postoj zakladatele po předložení analýzy ekonomických dopadů," dodává Marta Selicharová.

Nejdál smí být pošta deset kilometrů

Proti návrhu na stanovení minimálního počtu pošt se již radikálně postavilo Sdružení místních samospráv. Čím dál více se na nás obracejí starostové, kteří mají obavy o svoji poštu. Vlivem neustálých legislativních změn totiž přicházejí o možnosti, jak venkovské pošty uhájit. Poslední návrh je toho důkazem.

Z našeho státu může zmizet více než tisícovka pošt, což je pro venkov likvidační a nepřijatelné," uvádí v tiskové zprávě předsedkyně sdružení Jana Juřenčáková s tím, že v nejnutnějším případě může dojít až k zahájení protestní kampaně.

A jaká jsou vlastně kritéria, kde pošty být „mohou" a „nemusí"? Pošta v každém případě nesmí být od žádné obce vzdálena víc než deset kilometrů. V obcích s počtem obyvatel nad dva a půl tisíce musí být alespoň jedna pobočka a lidé k ní nesmí mít z žádného místa dále než dva kilometry. Tím to ale končí. Menší obce s méně než 2500 obyvateli mají případně smůlu.

Starostové obcí na Opavsku jsou zatím vesměs klidní a čekají, jak celá záležitost dopadne. Nicméně nepředstírají, že jim nastalá a hrozící situace takříkajíc neleží v žaludku.

„Samozřejmě že mi vadí, že se zavírají pobočky pošt na menších vesnicích. Česká pošta je státní firma a stát by měl garantovat určité služby pro občany i v menších sídlech. Vždy k tomu říkám, že jakmile se zruší služby na vesnicích, tak se začnou vylidňovat a naše obce skončí jako v Portugalsku, Španělsku a podobně, kde zrušili služby, školy a mladí se odstěhovali za prací a službami do měst," říká kupříkladu starosta Bolatic a předseda Sdružení obcí Hlučínska Herbert Pavera.

Servítky si nebere ani starosta Větřkovic Dušan Lederer. „Začíná mi připadat, že každý bude dělat jen to, co je výhodné, a co je nevýhodné, to zůstane na starost obcím. Nelíbí se mi to. Dříve fungovala snaha přiblížit se službami k lidem, teď to vše směřuje naopak od lidí," konstatuje Dušan Lederer.

Ve Větřkovicích zatím pošta funguje normálně a už kvůli tomu, kolik se z obecní kasy investovalo do sídla pobočky, se zatím přímé hrozby likvidace nebojí. Nicméně s ohledem na možnost využívání pošty v nedalekém Vítkově soudí Dušan Lederer, že nebezpečí je zde přítomno vždy.

Franšízy už fungují ve Stěbořicích či Radkově

Projekt franšíz se pak také nezamlouvá zdaleka všem. Již před rokem to například odmítli v Hrabyni. „Není co řešit. Kvůli občanům jsme to odmítli a v současnosti tady funguje pošta jako vždy. Musí se vždy dohodnout obě strany, jak Česká pošta, tak obec. A my jsme se změnami nesouhlasili," vysvětluje starostka Hrabyně Zdeňka Jordánová.

Novinka naopak byla přijata ve Stěbořicích nebo Radkově. Jinak se obecně franšízy nesetkávají v obcích na Opavsku s kladným hodnocením.

„Jsou však lepší, než jen aby Česká pošta provozovala své pobočky na vesnicích například jen pár hodin v týdnu nebo vůbec. Mít tuto službu jako součást úřadu nebo obchodu je lepší než nic. Ale Česká pošta by za tuto službu měla platit i odpovídající peníze," uzavírá Herbert Pavera.