Za málo peněz hodně muziky. S těmito slovy chodí oblečení z druhé ruky nakupovat Markéta z Ostravy. Vypadá jako z módního časopisu, vše jí perfektně ladí. Má na sobě značkové džíny i tričko. To, že se obléká v second handech, na ní nikdo nepozná.

„Vždycky jsem si říkala, že když mám dost peněz na nové oblečení, nebudu přece chodit do sekáče. Pak mě tam ale jednou vytáhla kamarádka. Ze začátku jsem k tomu měla trochu odpor. Když jsem ale viděla všechno to krásné, mnohdy i značkové a nové oblečení za pár korun, úplně jsem změnila názor," řekla Deníku mladá žena.

Pochlubila se i posledními úlovky. „Ty byly velmi vydařené. Povedlo se mi koupit džíny Levis, které se nové běžně prodávají okolo dvou tisíc korun, za šedesát korun a košili s dlouhým rukávem značky Calvin Klein za třicet. Ta v obchodě vyjde i na více než tisíc korun. Oba kousky jsou při tom jako nové," řekla Markéta.

Second hand: ano, nebo ne?Deník se na názor zeptal módního stylisty Luďka Šmehlíka:
Na nákupu v second handu nevidím nic špatného. Osobně mám lepší zkušenost s menšími obchůdky na rohu ulice než s velkými skladišti ve sklepení nejrůznějších budov. Jejich velká výhoda spočívá v tom, že každý kousek je originálem. Jeden jediný pouze v jedné velikosti. Díky tomu nehrozí uniformita. Pravděpodobnost, že na druhý den potkáte sousedku ve stejné halence, je téměř nulová. Toto je bezpochyby největší výhoda, na rozdíl od nákupu v konfekčních řetězcích světových butiků. Největší žně začínají zajisté v období, kdy se do módy zpátky vracejí retro prvky. Jedinečné a originální kousky naleznete právě pouze v second handech nebo v šatních skříních svých babiček. V těchto krámcích navíc lze opravdu najít zajímavé, značkové a kvalitní kousky za velice příjemnou cenu. Tak proč si jeden čas od času neulovit i pro sebe? 

Jeden z největších ostravských second handů sídlí přímo v centru v Zámecké ulici. Na svém místě je už pátým rokem. Lidé v něm podle prodavačky Marie Dobrovodské za jeden nákup nechají v průměru sto korun.

Oblečení z Anglie

„Každý den nabízíme lidem nové zboží. Majitel ho už roztříděné nakupuje přímo v Anglii. Nejčastějšími zákaznicemi jsou u nás asi studentky, které se rády pěkně oblékají a často mění outfity. Najdou se u nás dražší kvalitní značkové kousky, ale i levnější věci. Kromě stojanů s novým zbožím máme také výprodejové po pár korunách," popsala Marie Dobrovodská z London fashion.

O kousek dál na náměstí Msgre Šrámka sídlí sekáč Unimoda. Tam ráda nakupuje Michaela. „Mamka mě k nakupování v second handech vedla odmala. Musím přiznat, že nemám ráda pořizování oblečení ve velkých textilních řetězcích. Nejčastěji si odnesu nějaké značkové tričko nebo šaty. Většinou za jeden nákup nechám tak dvě až tři stovky. Nechodím nikdy pro nic konkrétního, ale vždy si něco vyberu," řekla šestnáctiletá dívka.

Sestupné ceny

Téměř každý second hand v Ostravě má jinou cenovou politiku. Například ten v Milíčově ulici, který už čtrnáct let provozuje Gerhard Tesař, využívá sestupných cen. „Vždy v úterý máme nové zboží. První den ho nabízíme podle vypsaných cen. Ve středu už cena oblečení klesá na čtyřicet korun. Každý další den zlevňujeme o deset korun. V sobotu je vše za dvacet. V pondělí do deseti hodin pak vše doprodáváme už jen za pět korun. Odpoledne je zavřeno a chystáme zase nové zboží na úterý. Tento koloběh se pořád opakuje," vysvětlil majitel.

Zboží nakupuje ve velkoskladu v Ludgeřovicích. „Oblečení je neroztříděné v pytlích. Za měsíc ho nakoupím zhruba tři tuny. To, co se neprodá, vracím zpět do velkoskladu. V zimě ale třeba dávám svetry a jiné věci do psího útulku, kde se hodí," doplnil Gerhard Tesař. Obchůdek se zbožím z druhé ruky v Milíčově ulici si oblíbila Petra Martínková z Ostravy. „Chodím tady kvůli ceně, ale také kvůli kvalitě zboží. Když si totiž koupím tričko v nějakém řetězci s textilem, můžu ho po dvou praních použít jako hadr. Když koupím oblečení tady v sekáči, vždy je mnohem kvalitnější a déle vydrží. Nejraději chodím, když je vše za dvacet, člověk má pak radost ze skvělého nákupu. Obleču tady celou rodinu, a když zrovna netrefím velikost, za tu cenu mi to nevadí. Daruji ho pak charitě," řekla mladá žena.