Do její záchrany se v sobotu vpodvečer zapojily tři jednotky ostravských profesionálních hasičů z ostravských stanic Hrabůvka, Přívoz a Zábřeh.

"Nehoda se stala v sobotu kolem půl čtvrté odpoledne. Mladá jezdkyně si chtěla zkrátit cestu do stáje a převáděla krásnou klisnu Alku přes úzkou kovovou lávku. Koni podklouzla noha a dostala se pod ní, zpět už ne," popsal událost mluvčí hasičů v kraji Petr Kůdela s tím, že levá zadní noha koně viditelně krvácela.

"První pohled nevěstil nic dobrého. Vystresovaný kůň bezmocně ležící v tratolišti krve a nad ním vyděšená jezdkyně, která si už příště určitě cestu zkracovat nebude. Odhady pesimistické. Přesto hasiči okamžitě zavolali veterináře a pustili se v menším počtu (kvůli vystresované klisně) do pomoci popruhy a dalšími pomůckami," dodal dále Kůdela.

Záchrana klisny v Ostravě-Proskovicích.

Přivolaný veterinář klisně píchl uklidňující injekci.

Hasičům se s pomocí popruhů uvázanými za přední nohy koně podařilo Alku vyprostit. Veterinář následně nohu ošetřil a po ohledání přítomné uklidnil, že není zlomená.

"Protože však uklidňující lék stále působil, klisna chvíli bezvládně ležela na boku. Pak zvedla hlavu, stočila se víc na břicho a dokonce přijala trochu pitné vody z hasičského auta a hasičského kbelíku," uvedl dále mluvčí hasičů.

Druhý přivolaný veterinář, který dorazil vystřídat kolegu, ránu na noze zašil a doporučil počkat, až se kůň sám postaví na nohy, protože pak bude schopen odkulhat domů.

Na tento okamžik pak podle slov mluvčího hasičů Petra Kůdely čekali členové jednotky z Ostravy-Hrabůvky, která na místě zůstala také kvůli další případné pomoci (například přivolání těžké techniky).

Záchrana klisny v Ostravě-Proskovicích.

"Té naštěstí nebylo potřeba – Alka se opravdu zvedla a hasiči mohli na základnu," dodal Kůdela s tím, že jde o zajímavou časovou shodu dvou hasičských událostí, vzdálených od sebe bez jednoho dne přesně jeden celý rok.

"V sobotu 31. května 2014 se totiž konala krajská soutěž ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel v Kopřivnici (zvítězil zde mezi profesionálními hasiči Třinec a mezi dobrovolnými hasiči Hlučín). Stejný den museli hasiči na okraji Studénky úspěšně vyprostit vysloužilého parkurového koně z odvodňovací strouhy. Takže uvidíme, co se bude dít za rok…," řekl závěrem mluvčí.