Desítky aut, jedno plátno a vůně benzinu. Sedmý ročník ostravského letního autokina odstartoval tematicky filmem Rychle a zběsile 6. Většina lidí zná autokino pouze z amerických filmů, proto příležitost vychutnat si netradiční kulturní zážitek Ostravané oceňují. „Jsem tady už popáté. Výhodou je, že si u filmu můžu zakouřit. Navíc je to levnější než klasické kino. Škoda jen, že se tady nevejde více aut. Jsem ale rád, že kvůli takovému zážitku nemusím jezdit až do Ameriky," uznává Jiří Veřmiřovský z Ostravy-Poruby. Místní autokino se, až na počet kabrioletů, od těch amerických filmových ničím neliší.

„Jsme tady poprvé, přijeli jsme sem ze zvědavosti a bez rezervace, tak na nás snad vyjde místo," doufá Jiří Hlavinka, který do autokina přijel s přítelkyní. Před areálem vítkovické autoburzy se tvoří z čekajících aut fronta. Některá vozidla však organizátoři posílají pryč. Není pro ně místo. „Mezi návštěvníky převažují mladší generace, ale jezdí k nám i starší lidé. Mnozí se k nám rádi vracejí," říká organizátorka autokina Svatava Huťková, které moc času na sledování promítaných filmů nezbývá. Neustále se z její vysílačky linou nejrůznější dotazy a blonďatá žena co chvíli odbíhá.

S nápadem autokina, které také přispívá dobré věci, přišel její manžel. Kromě klasického vstupného, které činí 120 korun za vůz, mohou diváci přispět dobrovolnou částkou na Konto Bariéry. Loni se vybralo dvaadvacet tisíc korun. „Jsme každoroční návštěvníci, je to super netradiční zážitek. Nevýhoda ale je, když nemáte tónovaná okna," rozesmívá Michal Horák skupinku svých přátel.

Chvíli před devátou hodinou se na obloze rozzařují první hvězdy a z reproduktorů se ozývá pokyn k naladění frekvence, na které se bude zvuk filmu přenášet do autorádií. Na znamení, že mají návštěvníci naladěno, se areálem rozblikají světla přítomných vozidel. Vzápětí se na plátně objevuje všemi očekávaný film a i poslední návštěvníci usedají do svých motorových kočárů.

Karolína Peřinová

RYCHLE A ZBĚSILE? JEDINĚ V AUTOKINĚ!Autokino v areálu autoburzy ve Vítkovicích.
FILM Z AUTA. Většina z nás ho zná jen z amerických filmů autokino. Již několik let si ho ale v areálu autoburzy ve Vítkovicích mohou užít i Ostravané. Tentokrát měli možnost návštěvníci po setmění sledovat ze svých aut poté, co si na určené frekvenci v autorádiích naladili zvukový kanál filmu například skoro tematický snímek Rychle a zběsile 6 (na snímku).
Mezi diváky převažují zástupci mladé generace, výjimkou pak není, že si tuto atrakci chtějí dopřát i mimoostravští návštěvníci. Vstupné je 120 korun na jeden vůz. Letní autokino ve Vítkovicích promítá ještě dnes a zítra filmy Příběh kmotra a Need for speed. Organizátoři doporučují místa si rezervovat. (peř, zi)