Celková rekonstrukce, která probíhala ve spolupráci s památkáři a městem Ostrava od letošního jara, navázala na původní architektonický styl.

„Vše má připomínat prvorepublikovou atmosféru přenesenou do 21. století", řekl k otevření architekt Petr Hrůša.

Zlatý strop kavárny Elektra.V interiéru jsou využity vzácné a drahé materiály, jako například celoplošná bílošedá podlaha z litého terazza z oblázků bílých mramorů, celoskleněné podhledy evokující osvětlení barů a klubů z meziválečného období či z několika druhů dřeva (švestka, východoindický palisandr, merbau a hruška) tvořené zápultí baru, výtvarně postavené na principu op-artu, skleněný bílý kompaktní materiál „white glass" na baru.

„V interiéru je třeba vyzvednout nejen původním detailem inspirované zábradlí na galerii či velkorysá, velkoplošně zasklená oblouková okna, ale především 25 metrový stropní reliéf vyskládaný ze zlatých plátků," dodává Hrůša.

Zlatý reliéf není jediným uměleckým dílem, které se v kavárně nalézá.

„Díky partnerství J&T BANKY a Domu umění uvidí návštěvníci kavárny Elektra přímo umělecké skvosty, které byly dlouho dobu v depozitářích a čekaly na příhodné prostory. Každých 6 měsíců se budou vystavená díla obměňovat, bude tedy stále na co se dívat. Mezi vystavenými díly uvidíme díla malířů: Františka Tichého, Otakara Nejedlého, Václava Špály, Karla Černého, Bedřicha Dlouhého či Otakara Kubína a sochařů: Ladislava Beneše, Jaroslava Horejce, Ladislava Zívra, Otto Gutfreunda, Augusta Handzela, Rudolfa Kedla a Vladimíra Janouška," doplňuje slova architekta manažerka J&T Banka Café Monika Veselá.

Ve zkratce o Elektře

Strohý palác na začátku Nádražní ulice vznikl v polovině dvacátých let minulého století. Měl se stát politickým, společenským a kulturním centrem města a nesl hrdý název Hornický dům.

Projekt dostali na starost architekti František Kolář a Jan Rubý. Kromě velkého množství kanceláří a bytů byly v budově umístěny kavárna Elektra, kino a knihovna s čítárnou.

Kavárna Elektra patřila svého času k nejznámějším podnikům svého druhu v Ostravě. Konaly se zde zajímavé kulturní programy, posedět zde při svých návštěvách Ostravy chodili například i Oldřich Nový nebo Voskovec s Werichem.

Kavárna Elektra

S malými pauzami fungovala kavárna Elektra až do roku 2001. Pak zde měl nový majitel objektu, společnost Prosper Trading, zájem udělat autosalon značky Jaguar, ačkoliv s tím tehdy nesouhlasili památkáři ani magistrát. Kavárna podle něj byla dlouhodobě prodělečná a její interiér už byl v té době renovovaný.

Nakonec zde ale v roce 2003 místo autosalonu vznikla načerno a bez kolaudace přestavbou interiéru restaurace Hacienda Mexicana. Tu se podařilo zlegalizovat až po téměř dvou letech jejího fungování, ačkoliv s tím nesouhlasili památkáři ani velká část veřejnosti. Mexická restaurace se na přelomu loňského a letošního roku přesunula do nových prostor v Zámecké ulici.