Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochladilo se: kominíci mají práce nad hlavu

Ostrava - Někdy už počátek září, jindy pak říjen a listopad. To je období, kdy kominíci mají nejvíce práce. Teploty totiž klesají a chladno nutí lidi, aby začali vytápět své domy.

6.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Daniel Seifert

Letos začali v ostravských kominictvích lidé objednávat vyčištění komínů už od počátku září.

„Zájem je podobný, jaký byl v předchozích letech. Lidé sice většinou vědí, že ideální je nechat si spalinové cesty vyčistit hned po konci topné sezony, řada z nich to ale stejně odkládá a volají nás až na podzim, když začíná nová topná sezona. Teď tak máme opravdu zakázek požehnaně a objednáváme zhruba na 14 dní dopředu," uvedl Břetislav Otto z kominictví Konam.

Jak doplnil, poptávka po službách kominíků se rapidně zvýší, když se tomuto tématu věnuje televize nebo se o něm začne psát v novinách.

Ilustrační foto.

„To pak nestačíme zvedat telefony… Za vyčištění jedné spalinové cesty zaplatí zákazník zhruba stokorunu. Za vyhotovení protokolu si pak účtujeme dalších 250 až 350 korun. Takže celkem to vyčištění komína vyjde zákazníka zhruba na pětistovku," upřesnil Břetislav Otto. Podle něj je ale vyčištění komína od sazí důležité a výrazně snižuje nebezpečí požáru.

Čistit i komíny plynových kotlů

Kominíci upozorňují, že kontrolu spalinových cest by rozhodně neměli podcenit ani lidé, kteří používají kotle plynové.

„Stává se, že do komína občas spadne pták, a může dojít k jeho ucpání. Moderní kotle pak reagují tak, že se samy vypnou. Zároveň je ale nutné, aby si lidé nechali zkontrolovat a seřídit i samotný kotel," doporučuje Břetislav Otto.

Oslovení ostravští kominíci se shodují v tom, že při čištění zaneseného komínu se dá jen těžko zjistit, čím majitel domu topí.

Ilustrační foto.

„Pořádnou paseku dokáže udělat mokré dřevo, to samé platí o hnědém uhlí. Kominík sice vidí, jak je komín zadehtovaný, ale jestli majitel topí uhlím hnědým nebo občas spálí v kotli i to, co tam rozhodně nepatří, to už se dá poznat těžko," dodal pracovník dalšího ostravského kominictví, který si nepřál být jmenován.

Zákon stanoví: jednou za rok

Někteří majitelé rodinných domků jsou přesvědčeni, že si komín dokáží vyčistit sami, a kominíky nevolají. I když by tak minimálně jednou ročně měli učinit. Jedná se totiž o zákonem stanovenou povinnost.

„Laik není schopen některé věci zjistit, ani odhalit případné závady. Pokud komín kontroluje vyučený odborník, dokáže změřit i odcházející spaliny a upozornit na nedostatky. V důsledku tak může výrazně prodloužit nejen životnost komínu a komínové vložky, ale hodně mu to napoví i o stavu samotného kotle a bezpečnosti spalinové cesty," vysvětluje Antonín Papík, člen rady Společenstva kominíků severní Moravy a Slezska.

Ten také upozorňuje, že při výběru kominíka by lidé měli být opatrnější a nevybírat jen podle nejnižší ceny.

Podle odhadu tohoto zkušeného ostravského kominíka je totiž na trhu zhruba pětina firem, kde práce vykonávají kominíci, kteří se tomuto řemeslu nevyučili a mají kominickou živnost jen na základě zodpovědné osoby, která je někdy odjinud než oni sami. Případně v lepším případě absolvovali jen různé rychlokurzy či rekvalifikace.

„Nemusí to nutně znamenat, že svou práci odvedou pokaždé špatně, ale z logiky věci nemohou odhalit některé věci, na které zkušený kominík přijde. Proto je lepší, aby si zákaznici ponechali svého ověřeného kominíka a tím se vyvarovali případným pozdějším problémům," dodal Antonín Papík.

Ilustrační foto.

Zanedbat péči o komín se nemusí vyplatit

Celkem 511 pojistných událostí způsobených požáry eviduje za loňský rok Allianz pojišťovna. „Procento případů, při kterých hrál roli nevyčištěný komín, naše statistika neuvádí. Pokud dojde k požáru kvůli nevyhovujícímu stavu topných těles nebo spalinových cest, požadujeme od klienta dokument o revizi komínu, respektive záznamy o kontrolách spalinových cest. Rozhodně to však neznamená, že tomu, kdo je nemá, automaticky pojistné plnění odmítneme nebo krátíme," vysvětlila Jana Černá. Jak dodala, pojišťovnu nejvíce zajímají příčiny požáru, především pak, nebyl-li založen úmyslně, popřípadě zda za jeho vznik může špatný technický stav. „Kromě pojišťovny ve všech případech také hasiči zkoumají, v jaké míře měl konkrétní stav komínu vliv na vznik požáru. Teprve na základě těchto zjištění a podle závažnosti porušení povinností klienta nebo míry jeho zavinění je možné uvažovat o snížení plnění," doplnila Jana Černá.

Příčina požáru? Závada na vytápění

Milan Káňa, mluvčí Kooperativa pojišťovny, uvedl, že nejčastějšími příčinami požárů jsou závady na vytápění domů, hlavně pak spalinových cest (komínů), a technické závady nebo chybná manipulace s plynovými zařízeními.

V době sjednání pojištění nevyžaduje Kooperativa pojišťovna doklad o kontrole spalinových cest.

Pokud klient nemá v pořádku „revizi komína" a na pojištěné nemovitosti vznikne požární škoda, nepřistupuje pojišťovna automaticky ke snížení pojistného plnění.

„Revize je sice důležitým prevenčním nástrojem, avšak její absence automaticky nevyvolá použití smluvní sankce. Případné snížení pojistného plnění je uplatněno tehdy, když má porušení předpisů přímou souvislost se vznikem škody," uvedl Milan Káňa s tím, že při likvidaci škody pojišťovna individuálně zkoumá mechanismus vzniku škody, její okolnosti a konkrétní míru zavinění.

„Jde-li o nešťastné náhodné opomenutí, je sankce zpravidla minimální nebo žádná. Při opakovaném porušování povinností může být naopak uplatněna sankce vyšší," dodal mluvčí.

Příklady z praxe
PRVNÍ PŘÍKLAD - chybějící revize je zapříčiněna úvahou vlastníka domu, že jde o zánovní komín v dobrém technickém stavu, a proto revizi (v rozporu s předpisy) vynechá, protože ji považuje za zbytečnou. Přesto může nastat škoda požárem, kdy pojistné plnění nebude sníženo například jiskra vylétlá z komína způsobí vznícení střechy.

DRUHÝ PŘÍKLAD - vlastník domu ví o zhoršeném stavu komínu, který by revize bezpochyby odhalila. Přesto revizi ani opravu komínu neprovede. Pokud například netěsností v komíně vylétne jiskra na půdu a způsobí požár, pak jde o případ, kdy může pojišťovna snížit pojistné plnění. Při splnění prevenční povinnosti by bylo škodě nepochybně možné předejít.

TŘETÍ PŘÍPAD - může jít o vlastníka domu, který sice provedl revizi komína, ale například po nedbale provedeném čistění spalin neuzavře dvířka kamen a vypadne z nich žhavý uhlík, který způsobí požár. Přestože klient má revizi komína v pořádku, hrubě porušil požární pravidla; pojišťovna má právo snížit plnění.
(zdroj: Kooperativa pojišťovna)

Autor: Břetislav Lapisz

6.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 25 000 Kč

Zubní lékaři Stomatolog/ Stomatochirurg. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Americká č.p. 508/22, Praha, Kontakt:finedent.ordinace@gmail.com, Profesionalita, spolehlivost, anglický, ruský jazyk výhodou, praxe min 5 let.. Pracoviště: Finedent clinic s.r.o. - americká, Americká, č.p. 508, 120 00 Praha 2. Informace: Andrey Gonchar, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik 44 256 Kč

Specialisté v oblasti techniky v ostatních oborech Projektant. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 44256 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Místo výkonu práce: ÚJV Řež a.s., Energoprojekt - Na Žertvách 2247/29, Praha 8 - Libeň., Kontaktní osoba: Mahdal Roman, tel.: 724 685 112, 266 173 520, e-mail: nabor@ujv.cz, , UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE:, ÚJV, divize EGP má zájem o pracovníka/pracovníky následujících specializací:, - Projektant systémů IO a pomocných systémů (systémy primárního okruhu a navazujících systému v jaderném ostrově), - Projektant bezpečnostních systémů , - Projektant chemicko-technologických systémů (zpracování a nakládání s radioaktivními odpady - RAO)., - Projektant systémů radiační kontroly, Požadavek minimálně 5 let praxe v oboru projekce příslušného zaměření pro reaktory typu VVER., Jazyková znalost anglického jazyka, výhoda znalost českého jazyka., , , Zaměstnanecké výhody:, - Odpovídající mzdové ohodnocení včetně výkonových odměn, - 5 týdnů dovolené a až dva dny zdravotního volna navíc, - Dotované závodní stravování (příspěvek zaměstnavatele v průměru 75 % ceny oběda), - Širokou škálu dalších rozmanitých benefitů (příspěvky na životní/penzijní pojištění, poukazy Flexi Pass na sportovní aktivity, kulturu, nákup zdravotních potřeb, cestování), - Možnost využít specifických odborných kurzů. Pracoviště: Ústav jaderného výzkumu řež a.s., energoprojekt praha, Na žertvách, č.p. 2247, 180 00 Praha 8. Informace: Roman Mahdal, +420 724 685 112,266 173 520.

Výroba - Výroba Ruční balič 14 000 Kč

Ruční baliči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Kont.: tel: 774 562 935, , Pomocné manipulační balící práce.. Pracoviště: Ospro servis, spol. s.r.o. - místo výkonu práce praha, . Informace: Evgheni Dudco, +420 774 562 935.

Gastronomie - The Pub Praha 6 hledá kuchaře 35 000 Kč

Moderní značková restaurace The Pub Praha 6 hledá zkušeného kuchaře/kuchařku, se znalostí teplé i studené kuchyně, dynamickou osobnost se zájmem o moderní gastronomii.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
AKTUALIZOVÁNO
13 4

Zvolili si mě lidé, září vítěz Erdogan. Tohle není konec, hrozí opozice

Reklamy na veřejných místech města Brna.
10

Stojí ladem, polepená billboardy. Přibývá kol sloužících k reklamě

AKTUALIZOVÁNO

Ať si každá země sama určí kvóty, řekl na summitu Conte. Sánchez žádal o pomoc

Šestnáct zástupců členských států EU se v neděli odpoledne sešlo v Bruselu na neformálním minisummitu. Tématem byla mimo jiné eskalující migrační krize, přičemž se k ní postupně vyjádřila většina přítomných. Ta hlavní schůzka je nicméně naplánována až na čtvrtek.

Duel Deníku: Souhlasíte se zavedením záloh na PET lahve?

Na otázku Deníku, zda souhlasí se zavedením záloh na PET lahve, odpovídal odborník Hnutí Duha na odpady Ivo Kropáček a komentátor Deníku Stanislav Šulc.

Messi určí sestavu a taktiku na Nigérii, bude mít větší pravomoce než trenér

Jeden z nejsledovanějších fotbalistů světa Lionel Messi dostal k nedělním 31. narozeninám nečekaný dárek. Argentinský bůžek se svými kumpány Mascheranem a Agüerem bude mít při určování sestavy a taktiky na úterní veledůležitý duel proti Nigérii hlavní slovo. Revolta zkušených fotbalistů proti kouči modro-bílých Sampaolimu vyústila v razantní krok Argentinského fotbalového svazu.

Den, kdy (ne)zemřely Ležáky. Lidé uctili památku obětí

Obec na Pardubicku neměla přežít. Její obyvatelé byli povražděni, domy spáleny a měla zmizet i z map. Ležáky 24. června roku 1942 měly na příkaz nacistů přestat existovat. Nestalo se tak. Hrozivý zločin nezůstal zapomenut a památku obětí v místech bývalé osady, která se proměnila v pietní místo, přišlo i letos uctít několik stovek lidí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT