11.15

Preziden Miloš Zeman, přijel na krajský úřad přesně na čas. V koloně černých limuzín vyčnívala nová černá Škoda Superb ve výbavě Laurin & Klement.

Aktuálně probíhá diskuze s krajskými zastupiteli a zástupci měst a obcí kraje.

Před příjezdem hlavy státu budovu krajského úřadu zkontroloval policejní pes. V okolí se krátce po desáté hodině začali hemžit policisté, novináři a muži prezidentovy ochranky.

Kde bude spát, co bude jíst a jaký program prezidenta Miloše Zemana během jeho současné návštěvy Moravskoslezského kraje čeká se dočtete zde.

Prezident Miloš Zeman svou v pořadí již třetí návštěvu Moravskoslezského kraje zahájil jako obvykle návštěvou krajského úřadu v Ostravě.12.35

Setkání se zástupci příspěvkových organizací a odborových svazů Moravskoslezského kraje a následně s vedením a zástupci armádních záloh Armády České republiky se nesla ve veselém duchu, podobně jako debata se zastupiteli a dalšími představiteli kraje.

Přečtěte si také: Vojáci by měli chránit naše hranice, nikoliv jezdit do zahraničí, řekl Zeman v Ostravě

„Moravskoslezský kraj znám ze všech krajů České republiky nejlépe. A to z toho prostého důvodu, protože to byl můj volební kraj v letech 96 a 98. Autobusem Zemák jsem tady projel doslova každou vesničku," řekl na přivítanou prezident.

Kauza vyvěšených trenýrek

Po krátkém úvodním slovu vyzval přítomné, aby se jej ptali. Jako jedna z prvních se přihlásila starostka obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková s dotazem ohledně uprchlíků. Dalšími dotazy bylo například téma minimálních mezd nebo předčasný odchod horníků do důchodu.

Na dotaz novinářů odpověděl také na otázku, která se týkala sobotní akce performerů ze skupiny Ztohoven, kteří vyvěsili na Pražském hradě místo vlajky prezidenta rudé trenýrky.

Podle Miloše Zemana už byl odvolán ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres a další personální změny budou pravděpodobně následovat - více zde: Prezident chce kvůli trenýrkám hlavu šéfa ochranky. Aktivisty označil za blbečky

Zdroj: Ztohoven

Na příjezd prezidenta do Ostravy před krajským úřadem čekal mezi desítkou lidí například Antonín Vacek.

„Včera jsem zjistil z médií, že přijede do Ostravy. Mě se líbí, takže ho sleduju delší dobu, ještě když jezdil do Bohumína. Má zajímavé názory, podle mě některé sice mimo, ale celkově je dobrý. Přináší do toho změnu. Některých věcí se nebojí, teď se mi líbila ta návštěva Číny, i to Rusko, po obchodní, ekonomické stránce, i když tam jsou politické rozpory , je přínosný. Sleduji celkové dění na politickém poli," řekl Deníku Antonín Vacek, šestašedesátiletý důchodce z Ostravy.

Prezidenta Miloše Zemana čeká oběd s poslanci, senátory a poslanci EU zvolenými za Moravskoslezský kraj v Clarion Congress Hotelu Ostrava. 

Prezident Miloše Zemana v úterý poobědval s poslanci, senátory a poslanci EU zvolenými za Moravskoslezský kraj v Clarion Congress Hotelu Ostrava.

Do hotelu Clarion dorazil prezident Miloš Zeman pět minut po jedné hodině.

Postřeh z Clarionu:„Přípravy v hotelu zabraly zhruba týden. Jsme na takové návštěvy v hotelu zvyklí, nedávno u nás byl ministr obrany České republiky, první dáma Česka. Bereme to s respektem, je to pro nás pocta," uvedl ředitel Clarion Congress Hotelu Ostrava Radim Beneš.

15.05

Setkání s občany ve Frýdku-Místku

Snímek z návštěvy prezidenta Miloše Zemana ve Frýdku-Místku.

Na náměstí Svobody v Místku už čekají na vystoupení prezidenta stovky lidí. Mezi nimi je například i devatenáctiletý Honza Žáček.

"O návštěvě prezidenta jsem se dozvěděl z facebookové stránky primátora. Přišel jsem se tady podívat na to, kolik tu bude lidí, jak pan prezident vypadá a jak bude odpovídat na dotazy. Já bych se jej třeba zeptal, jestli si se mnou neudělá selfie, byla by to taková odlehčená otázka," řekl Deníku mladík.

Prezident již přijíždí. Situaci ze vzduchu v Místku sleduje armádní dron. Na snímku níže.

Snímek z návštěvy prezidenta Miloše Zemana ve Frýdku-Místku.

Před obecenstvo ve Frýdku-Místku předstoupil prezident Miloš Zeman za mohutného potlesku. Těsně pod pódiem se tlačily davy lidí. Z okraje náměstí na obzoru zavlály červené trenýrky.

„Prezident republiky by neměl při setkání s občany pronášet dlouhé a nudné projevy, ale měl by si s nimi povídat. Proto mi opravdu dovolte jenom několik úvodních slov. Rád bych tam zcela na okraji pozdravil jednoho člověka, který ukazuje své krásné červené spodní prádlo. Je vidět, že chodí naostro. Chtěl bych pozdravit i všechny ostatní normální lidi, protože já nemám rád to slovo obyčejní občané," pozdravil na úvod obyvatelé Frýdku-Místku a okolních obcí Miloš Zeman.

Snímek z návštěvy prezidenta Miloše Zemana ve Frýdku-Místku.

17.05

Debata s lidmi

S lidmi debatoval na různá témata, mezi kterými bylo například očkování dětí nebo udělení milosti Jiřímu Kajínkovi.

Přímo z hudební nauky se na prezidenta přišli podívat také dva školáci Daniel Zuzčák a Marek Doležíl. „Zajímalo by mě, čím ho láká Frýdek-Místek, že nejel třeba do Karlových Varů nebo jestli je těžké být prezidentem," doplňovali se chlapci.

Odpůrce prezidenta Muž s trenýrkami – advokát Jiří Kubala pak novinářům vysvětlil svůj postoj vůči Miloši Zemanovi.

„Dnes jsem se přišel podívat na pana prezidenta, poslechnout si, co tady bude sdělovat občanům Frýdku-Místku a především jsem přišel vyjádřit svůj nesouhlas s některými jeho názory. Nesouhlasím zejména s tím, že jeho nejbližší spolupracovníci jsou velmi nečitelní. Pan Mynář dodneška nedostal bezpečnostní prověrku, pán z Lukoilu (poradce prezidenta a šéf českého Lukoilu Martin Nejedlý, pozn. red.) zastupuje kdoví čí zájmy a přitom sedí na hradě bez jakékoliv oficiální funkce. Naposledy mi vadí, že jmenoval čínského soudruha svým poradcem a spoustu dalších věcí. V neposlední řadě to, že se vyjadřuje jako skutečný hulvát. Používá sprostá slova a dává tak jistý příklad celé společnosti," rozohnil se muž.

Se skupinou Ztohoven, která v sobotu místo prezidentské vlajky na hradě vyvěsila červené trenýrky, sympatizuje. „Je to happening, který budeme sledovat ještě několik dalších dní, možná týdnů. Někteří politici na to reagovali přiměřeně a s vtipem, někteří, jako třeba pan prezident ústy pana Ovčáčka mluví o nějaké fašizaci. To jsou skutečné nesmysly, kterými se diskuzi snaží posunout úplně někam jinam, ale zatím se jim to naštěstí nedaří," řekl Jiří Kubala. 

Prezident má za sebou také návštěvu nemocnice ve Frýdku-Místku - podrobnosti o ní najdete zde: Miloš Zeman navštívil i frýdeckou nemocnici. Odnesl si z ní vitamíny a klobásy.

Poté následovala prohlídka společnosti MARLENKA international.

Pohyb prezidenta Miloše Zemana po Moravskoslezském kraji budeme samozřejmě sledovat i zítra - ve středu 24. září.

Více se o dnešních událostech dočtete rovněž zítra - už v středečním tištěném vydání Deníků Moravskoslezského kraje. Vychází s pravidelnou přílohou senior.

K TÉMATU

Prezident Zeman věří, že Evropská rada rozhodnutí o kvótách změní
Prezident Miloš Zeman doufá, že Evropská rada revokuje dnešní rozhodnutí ministrů vnitra, kteří schválili kvóty pro rozdělení migrantů. Naděje je ale podle něj malá. Rozhodnutí většiny ministrů vnitra označil za chybu. 
„Já už jsem říkal, že premiéři jsou více než ministři vnitra. Domnívám se, že je ještě alespoň slabá naděje, že Evropská rada, která se skládá právě z premiérů, toto rozhodnutí revokuje. Je to ale slabá naděje, protože ta většina pro kvóty byla silná. Teprve budoucnost ukáže, jaká to byla chyba," řekl Zeman. (čtk)

Návštěva prezidenta může přinést i dopravní komplikace
Ty hrozí zejména v Ostravě. „Vzhledem ke složitější dopravní situaci a četným uzavírkám ve městě Ostravě je možné, že některé křižovatky budou zarežimovány a doprava bude řízena policisty," uvedla mluvčí krajské policie Gabriela Holčáková - více zde