Krajský úřad se chystá postupně obměnit tímto způsobem celý svůj vozový park, tady auta všech svých úředníků i příspěvkových organizací, a to nejpozději do roku 2020. Mimo jiné tím chce inspirovat města a obce k obdobnému kroku.

Opava se však bude držet dál starých zajetých kolejí. Tedy alespoň prozatím.

„Momentálně o nákupu ekologických aut neuvažujeme, ale v budoucnu to samozřejmě není vyloučené, neboť stejně jako ostatní města se snažíme ve všech směrech chovat co nejvíce ekologicky," říká mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

V současnosti Magistrát města Opavy disponuje sedmnácti služebními auty a dvěma motocykly. Jedná se o devět škodovek v různých provedeních, šest toyot, dva peugeoty a motorky Aprilia a Yamaha.

„Jejich současná hodnota se těžko odhaduje. Museli bychom nechat udělat znalecké posudky a zároveň také průzkum tržních cen. Auta jsou dost používaná, proto je třeba při odhadu ceny zvažovat i jejich značnou amortizaci," dodává Lada Dobrovolná.

Vozový park radnice má pochopitelně i své předem dané uplatnění. Sedm aut je referentských, čtyři jsou i s řidičem, jedno je určeno pro hospodářský provoz a jedno, stejně jako obě motorky, k rozvozu pošty. Vedení města má poté ještě k dispozici čtyři Škody Octavia.

Nejstarší kousek v celém výčtu je Toyota Corrola s datem výroby 1998, která slouží k rozvozu pošty. Naopak nejnovější je jeden z referentských vozů, a to Škoda Roomster roku výroby 2013. K obměně strojů dochází na základě jejich stáří a technického stavu.

„Pro letošní rok máme v rozpočtu schváleno čtyři sta tisíc korun na nákup jednoho nového osobního auta," uvádí Lada Dobrovolná.

Magistrátem vyřazené vozy si pak může koupit kdokoli. Nabídka jejich prodeje je vždy vyvěšena na úřední desce nebo webových stránkách města. Kdokoli si tak může v případě zájmu a dostatku financí vyzkoušet, jak se vozí naše městská politická elita či úředníci.