Oba rekonstrukci nutně potřebují. „Jsou na nich patrné výrazné poruchy mramoru a žuly, způsobené kyselým deštěm. Jsou také pokryty lišejníky a jinými rostlinami, které narušují celistvost povrchu kamene a jeho pevnost. Nevzhledné jsou i výkvěty vápence proměněné v krusty," zdůvodnil nutnost rekonstrukce náměstek primátora Dalibor Halátek (SOS pro Opavu).

Podle jeho slov pomník v Kylešovicích nebyl restaurován vůbec, památník na městském hřbitově byl opravován jen jednou, a to na počátku devadesátých let. Nicméně v minulých letech nebyla ani u jednoho z objektů prováděna pravidelná údržba.

Rekonstrukce obou objektů nebude za hubičku. Podle slov tiskové mluvčí radnice Lady Dobrovolné se vyšplhá na 365 tisíc korun, s DPH na 460 tisíc. Osmdesát procent pokryje dotace ministerstva obrany, zbytek bude hrazen z rozpočtu města. Konkrétně se jedná o částku 91 tisíc korun, která činí dvacet procent z celkové částky na opravu pomníků. „Účast města je z patnácti procent povinná, takže to dobře vyšlo," podotkl Halátek.

Památníky opraví firma Rest ART M. Müllerová, s.r.o., z Ostravy-Poruby, která vyhrála výběrové řízení a předčila šest svých konkurentů. Lešení okolo památníků vyroste již v červnu, práce by měly být ukončeny v září. „Oběti války, které tyto památníky připomínají, si jistě zaslouží, aby byly udržovány a získaly podobu důstojných pietních míst," dodal náměstek Halátek.

Peníze však půjdou i na opravy dalších památek. Radní před několika dny schválili návrh na přidělení finančních příspěvků z rozpočtu ministerstva kultury. Celkem se jedná o 544 tisíc korun.

Zrestaurovány tak mohou být tři kamenné erby v jezdkovickém zámku (51 tisíc korun), opravena zeď u kostela ve Velkých Heralticích (100 tisíc korun), restaurovány vstupní dveře s figurální malbou Božského spasitele v kostele v Dolních Životicích (90 tisíc korun), opraven interiér kostela sv. Petra a Pavla v Opavě Jaktaři (203 tisíc korun) a restaurován štukový oltář sv. Kříže v interiéru kostela Narození Panny Marie ve Stěbořicích (100 tisíc korun).