Nové fasády, výměna starých oken za plastová, zateplení, výměna světel, položení nového linolea a malování tříd. S blížícím se začátkem roku finišují práce v budovách škol a řemeslníci mají napilno.

Opravy podlah, záchodů a výměny elektroinstalací si vyžádaly v Porubě více než dvaadvacet milionů korun. Prázdninové rekonstrukce se týkaly osmi škol.

„Například v Základní škole v ulici Josefa Valčíka, v Základní škole v Porubské ulici nebo v Mateřské škole v ulici Slavíkova se opravuje sociální zařízení, v základních školách Jana Šoupala, Dětské a Karla Pokorného se zase vyměňují elektroinstalace ve školní kuchyni a Základní školu generála Zdeňka Škarvady čeká výměna podlah v tělocvičně," vyjmenoval mluvčí obvodu Martin Otipka.

Na území Poruby stojí jednatřicet budov základních a mateřských škol postavených v letech 1956 až 1977. „K jejich opravám tedy dochází postupně podle technického stavu a finančních prostředků," doplnil mluvčí porubské radnice Otipka.

Ceny oprav jdou do desítek milionů

Největší investice si podle něj vyžádala Základní škola v ulici Ivana Sekaniny, kde se vyměňovala elektroinstalace. „Projektová cena přesáhla dvacet milionů korun, zakázku jsme ale nakonec vysoutěžili za necelých sedmnáct milionů korun," informoval mluvčí Otipka. Ve škole projde proměnou i starý skleník v atriu, který se změní v moderní relaxační zónu pro děti.

V nejlidnatějším obvodě Ostrava-Jih se během prázdnin dokončuje revitalizace Základní školy Alberta Kučery v Hrabůvce a dalších pěti škol a školek. „Provedena byla také oprava rozvodů teplé vody, nová výmalba pavilonu E, výměna světel, rozvodů a zbudování podhledů na hlavní chodbě školy," uvedl ředitel Rostislav Pytlík.

Rekonstruovat se bude i na podzim

Na nově zrekonstruované školky se mohou těšit žáci MŠ U Dvoru, Křesťanské mateřské školy a MŠ Matrosovovy. „V Mariánských Horách a Hulvákách kompletně zateplujeme tři mateřské školy. Měli bychom tak dosáhnout energetických úspor a zlepšení prostředí ve školkách. Úpravou projdou také vstupní prostory budov. Celkové předpokládané náklady na rekonstrukci se pohybují kolem šestadvaceti milionů korun, z toho více než osmnáct milionů korun bude hrazeno z dotace Operačního programu Životní prostředí," uvedl mluvčí městského obvodu Patrik Hujdus.

Opravy, které na některých místech budou pokračovat i v září a říjnu, se dotknou také posledního dosud nerekonstruovaného pavilonu Základní školy Gen. Janka a budovy soukromé základní školy v Železárenské ulici.