„Je nám nesmírným potěšením, že se v letošním roce poprvé koná Avon Pochod v Ostravě. I díky rostoucímu počtu lokálních pochodů máme možnost apelovat na ženy, aby nepodceňovaly prevenci. Jen tak budeme mít naději na vítězství v boji s touto nemocí," říká manažerka společnosti Avon Cosmetics Alena Pytlíčková.

Nejemotivnější část pochodu

Podle mediálního zástupce akce Daniela Fňukala nebude chybět ani tradiční vypouštění balonků.

„To je nejemotivnější část celého pochodu. Balonky budou vypuštěny za doprovodu hymny Avon Pochodu. Tento akt není jen vzpomínkou na ty, kteří už nejsou s námi, je především dodáním naděje těm, kteří to potřebují," řekl Daniel Fňukal. Doplnil, že vstupenkou na Avon Pochod je Tričko proti rakovině prsu, které lze zakoupit za 399 korun u Avon Lady či Gentlemanů nebo na internetových stránkách www.zdravaprsa.cz.

Rakovina prsu je nejčastější formou zhoubného nádorového onemocnění u žen. Netýká se však jen jich, ale i mužů.

Každá osmá žena

V současnosti si tuto diagnózu vyslechne každá osmá žena.  Rakovina prsu postihuje stále častěji ženy v mladším věku. Počty těch, které přežijí, se ale rok od roku zvyšují.

Svou zásluhu na šíření povědomí o tomto zákeřném onemocnění má i firma Avon a Věra Vaculínová, organizátorka prvního ostravského pochodu Avon.

„Od roku 2002 se díky Avonu a jeho osvětě o prevenci podařilo zachránit jednadvacet tisíc žen, u kterých mamografický screening včas odhalil nádor," popisuje Věra Vaculínová a dodává:

Mamografické vyšetření prsu nebolí! Čím dříve odhalíte rakovinu, tím máte větší šanci na přežití

Věra VaculínováAvon pochod se poprvé koná i v Ostravě. Jak vznikla tato myšlenka?

Kampaň upozorňující na rakovinu prsu vede Avon osmnáct let a v Praze se letos koná už čtrnáctý ročník Avon pochodu. Příznivců této akce je čím dál více, ale jet z Ostravy do Prahy, je například pro několikačlennou rodinu nákladná záležitost. Sice si tričko nebo nějaký jiný symbol boje proti rakovině prsu koupí, ale jet do Prahy se mnohdy neodváží. Proto jsme se s kolegyní před rokem rozhodly, že pochod zorganizujeme poprvé i pro Moravskoslezský kraj. Oslovily jsme zákaznice Avonu s tím, jestli nás podpoří a jejich odezva byla velmi kladná.

Kdo se může akce, která se uskuteční první červnový víkend, zúčastnit?

Vítáni jsou všichni z celého kraje z Orlové, Karviné, Českého Těšína, Nového Jičína, Bruntálska, Šumperska i zbytku republiky. Program akce je sestaven tak, aby se mohly zúčastnit celé rodiny a pobavili se v ten den i muži a děti. Avon pochod je spojený i s mezinárodním dnem dětí, takže právě pro ně budou připraveny různé skluzavky, skákací hrady, zábavné soutěže a klaun Hopsalín. Program je přizpůsoben i časově. Začínáme v 11 hodin a končíme o půl čtvrté odpoledne tak, aby lidé, kteří musí dojet do Ostravy z větší vzdálenosti, vyjížděli a vraceli se domů v rozumnou dobu.

Kolik odhadujete, že přijede lidí?

Nedokážu říct, jestli přijde pět set, tisíc nebo několik tisíc lidí. Na sociální síti je pozvaných už téměř patnáct set lidí. Počítáme s tím, že někdo nepříjde a zase naopak někdo jiný se dostaví i s kamarádkou nebo celou rodinou. Já budu považovat za úspěch, když se prvního ostravského pochodu zúčastní tisíc lidí. Dají nám tak najevo, že mají zájem, ví o této problematice a chtějí být více informováni. Vstupenkou na akci je zakoupení trička proti rakovině, přičemž výtěžek z prodeje hradí chod neziskových organizací v kraji věnující se této problematice a také poukázky na mamografické vyšetření v hodnotě dvou set korun, o které si pak žena může zažádat a má tak vyšetření ve vybraných ambulancích o tuto částku levnější.

Co je cílem Avon pochodu?

Chceme dosáhnout toho, aby ženy pravidelně navštěvovaly mamografické screeningové centrum a vyšetření se nebály. Pokud totiž žena odhalí rakovinu prsu v počátečním stádiu, má daleko větší pravděpodobnost, že přežije. Součástí akce budou i odborníci z řad lékařů, kteří mezi lidmi budou šířit osvětu. Pořád jsou stále ještě lidé, kteří si myslí, že mamografické vyšetření bolí! Třeba po internetu se šíří zpráva, že při tomto vyšetření je tělo vystaveno záření, které pro něj není zdravé. Pravdou ale je, že ten moment záření, kterému je při screeningu žena vystavena, nemá tak fatální důsledky jako to, když dotyčná na vyšetření nejde a nakonec zjistí, že má rakovinu až v pozdním stádiu.

Co byste vzkázala těm, kteří váhají, zda mají přijít?

Přijďte a podpoříte dobrou věc! Navíc bude pro všechny připravený bohatý program. Na pódiu vystoupí bubeníci Jumping Drums a taneční skupina Trend. Zazpívá Elis, Daniel Mrózek, Monika Absolonová a Markéta Konvičková. Přednášet bude mimo jiné doktorka Glacová z mamografického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava a primářka onkologického oddělení Dagmar Molendová z ostravské městské nemocnice. Vystoupí i zástupkyně ostravského onkologického sdružení Onko Amazonky a hlavní propagátorka Avon pochodu v České republice Alena Pytlíčková. Ve 13 hodin se uzavře spodní část Hlavní třídy a lidé se vydají na pochod. V 15 hodin zavzpomínáme na ty, kteří už bohužel nejsou kvůli rakovině prsu mezi námi, symbolickým vypuštěním růžových balonků. To vše se uskuteční za podpory statutárního města Ostrava a mětského obvodu Poruba, bez kterých bychom Avon pochod nemohli zorganizovat. Na akci se velmi významně podílí i agentura Dany.