Kapacita průmyslové zóny v Hrabové je téměř naplněna, Ostrava si tam však ponechává místo pro potenciálního investora. Tím by mohl být jeden z největších výrobců mobilních telefonů na světě, tchajwanská společnost HTC.

Novinářům to potvrdil vedoucí odboru strategického rozvoje magistrátu města Václav Palička.

„Určitě bychom chtěli, ať společnost HTC do této lokality přijde, vedení města se snaží firmu získat a stále se s ní snaží komunikovat," uvedl Václav Palička s tím, že výrobce mobilních zařízení v tuto chvíli preferuje Brno. Vládní agentura CzechInvest, která do země zahraniční investory láká, ale o příchodu HTC do České republiky prozatím nechce mluvit.

„Případná jednání s investorem nekomentujeme," uvedla jen v krátkosti mluvčí CzechInvestu Petra Menclová. Sdílnější byl místopředseda sněmovny Petr Gazdík.

„Firma HTC nás na základě našich rozhovorů ujistila, že velmi intenzivně zvažuje a je připravena přijmout rozhodnutí, že bude investovat v Česku. Že zde postaví servisní a logistické centrum, které by mělo zaměstnat zhruba 1200 lidí. Mělo by vzniknout na Moravě," uvedl pro server Aktuálně.cz Petr Gazdík, který návštěvu se zástupci HTC vedl.

Ostrava boj nevzdává

Václav Palička doplnil, že se město nechce v žádném případě vzdávat.

„Pořád nabízíme společnosti, aby přišla k nám. V našem regionu je vyšší nezaměstnanost než v Brně, takže lze očekávat, že by společnost mohla v Ostravě najít více lidí pro potřebné profese. Také jsme připraveni třeba i finančně tento projekt podpořit," řekl vedoucí odboru strategického rozvoje.

Město v současné době připravuje další průmyslovou zónu v Ostravě-Hrušově, která by se stejně jako ta v Hrabové měla zaměřovat na lehčí průmysl. Ostrava v souvislosti s ní ale naráží na problémy s výkupy pozemků. Chybí vykoupit zhruba ještě dva hektary. Majitelé pozemků si ale nárokují až dvojnásobek částky, kterou město může nabídnout. Proto zástupci město podali podnět na vyvlastnění, to může trvat až tři roky.

Podle něj je průmyslová zóna v Hrabové zmiňována v celé České republice.

„Získala několik ocenění. Je to zóna s největším sociálním přínosem, protože na sto hektarech v tuto chvíli pracuje zhruba sedm tisíc lidí. Bohužel už je jen minimální možnost jejího rozvoje," řekl Václav Palička.

Doplnil, že v průmyslových zónách v Mošnově, Hrabové a Nošovicích i ve Vědecko-technologickém parku (VTP) Ostrava našlo práci celkem 13 898 lidí.

„Stát vzhledem k těmto pracovním místům ušetřil na dávkách za posledních deset let 16,3 miliardy korun. Po odečtení nákladů, které souvisí s vytvořením průmyslových zón, ve výši 4,686 miliardy korun je pak úspora státu 11,6 miliardy korun. Toto číslo by se mohlo letos zvyšovat, protože očekáváme, že firmy v průmyslových zónách i další významné společnosti působící ve městě by letos mohly přijmout další stovky zaměstnanců," upozornil Václav Palička.

Nová pracovní místa

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) podotkl, že město musí v úsilí o vznik nových pracovních míst dále přidat.

„Nejen abychom dokázali absorbovat zanikající pracovní místa, ale abychom fakticky snižovali také nezaměstnanost, která je jednou z nejvyšších v České republice. Zvlášť v souvislosti s očekávanými změnami ve společnostech Vítkovice Steel a OKD. Věnujeme se tomu proto každý den, jednáme s různými investory, institucemi i s vládou. Za čtrnáct dní jedeme na investiční veletrh Mipim do Cannes, kde rovněž chceme zacílit na nové investory," uvedl primátor Macura