Potraviny a nápoje, které požadavkům nevyhoví, nezmizí ze škol okamžitě. Takzvaná pamlsková vyhláška začne platit 15. den po vyhlášení, ale školy budou mít ještě tři měsíce na to, aby sortiment v bufetech a automatech přizpůsobily novým požadavkům. Pokud bude předpis vydán v září, budou ho muset školy dodržovat od 1. ledna 2017.

Ve školách nebude možné prodávat a dělat reklamu na výrobky obsahující kofein nebo umělá sladidla, zakázány budou energetické nápoje, na obložených bagetách a dalším pečivu budou zapovězeny kečup, majonéza, dresink nebo hořčice. Z parametrů pro mléčné výrobky, které nesplňují například smetanové a tvarohové výrobky Lipánek, Pribináček nebo Bobík, by měly mít výjimku výrobky zařazené do programu Mléko do škol. Ty se budou moci do 31. července 2017 prodávat, i když nárokům nevyhoví.

„Již čtyři roky bufet nemáme. Když jsem nastoupila do funkce, tak byly uzavřeny smlouvy, nešlo je okamžitě vypovědět, takže ještě rok jsem bufet ve škole musela tolerovat," říká ředitelka Základní školy v ulici Ivana Sekaniny v Ostravě-Porubě Miroslava Bukovská. Bufet podle slov ředitelky ze školy zmizel hlavně proto, co se v něm prodávalo a jaká osoba ho provozovala.

„Prodavačka venku kouřila a pak dětem podávala svačiny. Ani automaty ve škole nemáme," vysvětluje ředitelka a dodává: „V současné době nabízíme dětem balené zdravé svačinky, které se pro ně vyrábějí a dovážejí do školy. Bohužel, rodiče o tyto svačiny zájem nemají, přestože na třídních schůzkách děláme ochutnávky. Opravdu nevím, co by vlastně chtěli," posteskla si ředitelka. A co na to samotní žáci? Ti, kteří ještě zažili školní bufet, po něm volají dodnes, přestože cestou do školy míjejí obchody s potravinami, kde si cokoliv k jídlu mohou koupit.

Stejně zamítavě se k provozování školních bufetů postavily i další školy v Ostravě a okolí. „Bufet jsme zrušili před rokem a půl proto, že k sortimentu byly připomínky. Žáci si stejně to, co chtějí na svačinu, koupí cestou v obchodě a přinesou do školy," říká ředitel ZŠ Heleny Salichové Ostrava-Polanka nad Odrou Josef Teper.

Bufet neprovozují také například v Základní škole A. Hrdličky v Ostravě-Porubě, v Základní škole Nová Bělá či na Základní škole při lázních Klimkovice.

A tak má vedení škol, kde bufetovou nabídku dávno zavrhli, o starost méně.