Zatímco někde se horko těžko shánějí finanční prostředky alespoň na nejnutnější opravy, jinde letité snahy vzdali a objekt se rozhodli prodat. O čem že je to řeč? O divadlech na Novojičínsku.

Největší, a vlastně také jediné kamenné divadlo má město Nový Jičín. Sálem objektu se v těchto dnech rozléhá zvuk pracovních strojů, a to kvůli rekonstrukci hlediště. „Divadelní sál Beskydského divadla v našem městě opravdu prochází rekonstrukcí. V jeho hledišti se mění sedadla a stavební úpravy se dotknou také podlahy, na kterou bude položena nová krytina. Vznikne tak bezbariérový sál, který zajistí vozíčkářům lepší manipulační prostor," potvrdila informaci tisková mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

Změny v uspořádání sálu budou po skončení oprav patrné na první pohled. „Jedna řada sedadel uprostřed sálu bude úplně zrušena a uzpůsobena lidem na vozíčku. V přední části hlediště navíc přibudou nová sedadla po stranách původní plochy," popsal úpravy ředitel Beskydského divadla Pavel Bártek.

Stavebními úpravami se v divadelním sále podaří dosáhnout téměř stejné kapacity, zmizí pouze tři křesla. „Zase ale získáme pohodlnější přístup pro imobilní občany," doplnil ředitel Pavel Bártek.

Náklady na opravu sálu Beskydského divadla přesáhnou částku 3,3 milionu korun. Přesto tyto nemalé peníze našli novojičínští radní v rozpočtu města. Divadelní sezonu rekonstrukce nenaruší, harmonogram prací počítá s jejich ukončením na začátku měsíce září, kdy v Beskydském divadle, v rámci oslav 700. výročí města, zazní premiéra symfonie Moravia skladatele a hudebníka Jana Šimíčka, který v Novém Jičíně delší dobu působil a pochází z nedalekých Bernartic.

„Divadelní sál sloužil návštěvníkům od února 1992, tedy neuvěřitelných jednadvacet let. Za tu dobu hostilo hlediště sedm set tisíc diváků. Sedadla již byla opotřebovaná a po každém představení se muselo vždy několik sedaček opravit. Čalounění a výplň už nesplňovaly současné estetické a hygienické požadavky, tudíž byla jejich výměna nezbytná," uvedl ředitel divadla.

Úplně jiným směrem se bude nejspíš ubírat osud jiného divadla, tentokrát loutkového v Kopřivnici. Po letech marných pokusů o získání dotace na opravy velmi zchátralého objektu se město rozhodlo nejstarší, takzvanou Bönischovu vilu v Kopřivnici prodat. Podmínky prodeje historického objektu a přilehlých pozemků schválilo zastupitelstvo na svém červnovém zasedání. Znalec stanovil cenu budovy na 3,5 milionu korun a cenu za metr pozemku na 500 korun. Minimální kupní cena, kterou musejí zájemci nabídnout, tedy činí 4 081 500 korun.