Poté promluvil k obyvatelům, které vyzval, aby nevěšeli hlavu, že se bude jejich kdysi slavnému podniku snažit ze všech sil pomoci. „Věřím, že se zde nevyrábí šunty, a proto má podnik možnost zvednout se ze dna. Ale chce to čas, staré vedení, které Tatru řídilo pomocí emailů a rozprodalo, co se dalo, je pryč. Dejme šanci vedení novému," přesvědčoval prezident zpola zaplněnou pěší zónu.

Po úvodních slovech hlavy státu dostali tamní obyvatelé možnost se na cokoliv zeptat. U mikrofonu se, jak se ostatně dalo před druhou hodinou odpolední očekávat, střídaly hlavně starší ročníky. „Jaký je váš názor na valorizaci důchodů? Ukázali vám v Tatře opravdu všechno anebo jen to, co chtěli, abyste viděl? Myslíte si, že v této zemi by mohla fungovat vláda jen jedné strany a setřít se rozdíly mezi chudými a bohatými?" To byly otázky, na které Miloš Zeman Kopřivničanům postupně odpovídal.

Nezalekl se ani ve chvíli, kdy se jej jedna ze seniorek zeptala, proč on, ani jeho předchůdci neudělali nic se zákonem o interrupci: „Vždyť vy tím dovolujete zákonné vyvražďování českého obyvatelstva." Miloš Zeman přes prvotní zaskočenost odpověděl celkem trefně: „V dnešní době antikoncepce a dostatečné informovanosti mladých lidí, vidím zákaz potratů jen jako prostředek k množení těch, kteří interrupce budou dělat pokoutně a ohrozí tím lidské životy. Věřím, že jsou dnes takové možnosti, aby si mohli lidé hezké chvilky užívat bez nechtěných následků."

Po skončení debaty s obyvateli města se prezident zapsal do Pamětní knihy a dekoroval prapor města Kopřivnice stuhou. Poté převzal dar na památku.