Základní škola Heleny Salichové v Polance je jediná škola, na kterou loni nevyšly peníze z Fondu pro děti ohrožené znečištěným ovzduším, i když o ně požádala.

Deset milionů, které se za celý rok na pobyty dětí v přírodě nasbíralo, bylo ke konci roku zcela vyčerpáno. Žádosti škol se proto zastavily.

„Bylo nám to zdůvodněno tím, že v Ostravě jsou oblasti, které jsou více ohroženy špatným ovzduším, než jsme my v Polance. Ale rádi bychom o peníze z fondu požádali znova, protože si myslím, že i naše děti si to zaslouží,“ uvedl Josef Teper, ředitel polanecké základní školy.

Letos je ve fondu zatím pět milionů korun, které stejně jako v minulých letech přispělo město Ostrava. A školy mohou znovu žádat o peníze.

„Žádosti o poskytnutí podpory z fondu na období 1. listopad 2012 až 30. duben 2013 jsou přijímány do 15. června 2012,“ uvedl Michal Bayer, vedoucí oddělení prezentace a vztahů k veřejnosti ostravské radnice.

Aby vyšlo na všechny

Náměstek primátora pro oblast životního prostředí už rozeslal firmám, které se podílí na znečištění ostravského ovzduší dopis, s informacemi, jak do fondu mohou přispět.

„Je třeba, aby se velcí znečišťovatelé ještě více zapojili do těchto aktivit. Rozumím, že se blíží další krize a firmy se v této chvíli snaží udržet hlavně všechny své zaměstnance, ale ani v době, kdy po krizi, nebyla angažovanost firem taková, jak bych očekával,“ uvedl náměstek Dalibor Madej s tím, že v následujících týdnech chystá schůzku s největšími znečišťovateli, kde také budou probírat možnosti přispění do fondu. „Rád bych, aby se se zapojilo co nejvíce firem a dostalo se na všechny školy, které se přihlásí,“ dodal Madej.

Loni požádala o příspěvek na pobyt na čerstvém vzduchu také Základní škola Bohumínská ve Slezské Ostravě. Všichni žáci pojedou do Beskyd.

Vlastní nadace

„Zapojila se celá škola, pojedeme nadvakrát. Pro děti je to výborná věc, ale na druhé straně fond nepočítá s tím, že škole se o dost zvýší náklady na suplování učitelů a na uhrazení cesty těm, kteří jedou na pobyt jako dozor. Zatím netuším, kde na to vezmeme peníze. To je podle mě důvod, proč to některé školy vzdaly,“ myslí si ředitel Základní školy Bohumínská Radek Pollo.

Do fondu loni dva miliony věnovaly například firmy ArcelorMittal nebo OKK Koksovny. Nepřispěli velcí znečišťovatelé jako Evraz Vítkovice Steel nebo ČEZ.

„Máme svoji nadaci, která podporuje desítky projektů ročně. Miliony korun míří například právě do zdravotnictví nebo sociální oblasti,“ řekla Alice Lutišanová, mluvčí společnosti ČEZ pro severní Moravu. Mluvčí Evraz Vítkovice Steel Jaromír Krišica uvedl, že společnost dlouhodobě podporuje Ostravu a celý Moravskoslezský kraj prostřednictvím vlastního nadačního fondu.

„Pro rok 2012 podpoříme z Nadačního fondu Evraz šedesát projektů, které mají za cíl pomoci moravskoslezskému regionu a Ostravě, zejména v oblasti podpory hendikepovaných dětí, vzdělávání a sportu v celkové výši darovaných financí 8,9 milionů korun,“ uvedl Krišica.