Jaké náležitosti musí mít výběr dodavatele veřejné zakázky? Transparentnost a rovné podmínky pro všechny, aby žádný z uchazečů nebyl diskriminován.

Pokud se někdo tato pravidla pokusí obejít, může ho soud potrestat podle paragrafu o sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. A přesně to se stalo zástupcům čtyř firem a jednomu úředníkovi krnovské radnice, kteří si 16. června u Okresního soudu v Bruntále vyslechli verdikt „vinen" a podmíněné tresty.

Brána borců

Okresní soud v Bruntále potrestal zatím nepravomocně zástupce firem Aleš Fousek, Taylor stavební, Ekotempo a Rakord, které fiktivně soutěžily o zakázku na demolici Brány borců na krnovském stadionu. Někteří se na místě odvolali ke krajskému soudu a jiní si vzali lhůtu na rozmyšlenou, takže rozsudek není pravomocný.

Liknaví radní

Během soudního líčení se ukázalo, že obžalovaným stavařům a úředníkovi spáchání trestného činu výrazně usnadnili krnovští radní, kteří přimhouřili oči nad evidentním porušením vlastních interních směrnic, takzvaných opatření obce.

Podle nich musí všechny krnovské zakázky nad 500 tisíc být zveřejněny na elektronickém úložišti (dříve Geovap, dnes E-zak), aby se o nich dozvěděly firmy po celé republice. Přestože demolice Brány borců byla pro městskou pokladnu mnohem dražší než půl milionu, na elektronickém úložišti zveřejněna nebyla.

Jen díky tomu se soutěže účastnily pouze čtyři firmy, které město přímo oslovilo v poptávkovém řízení. Nikdo jiný se o zakázku hlásit nemohl, takže princip rovných podmínek pro všechny dostal na frak.

Zákulisní domluvy

Žalobkyně na základě důkazů, mezi kterými dominují policejní odposlechy, popsala jakými triky firma Aleše Fouska vyhrála zakázku.

Politické vedení radnice usilovalo o dotaci na generálku stadionu a proto rozhodlo, že v rámci příprav je nutné co nejdřív zbourat Bránu borců. Časová tíseň byla důvodem, proč se při této zakázce nezdržovali elektronickým uložištěm Geovap.

Přípravou podkladů a poptávkového řízení byl zaúkolován vedoucí investičního oddělení Georgios Bazakas.

Ten o chystané veřejné zakázce informoval Aleše Fouska ze stejnojmenné stavební firmy. Netušil, že jejich hovory odposlouchává policie. Díky nim víme, jak konkrétně Aleš Fousek domluvil své vítězství a jaký byl podíl jednotlivých obžalovaných na zfalšovaném řízení.

Tiskárna a záda Aleše Fouska

Aleš Fousek telefonoval do tří dalších stavebních firem, aby mu v soutěži na Bránu borců „dělali záda" „Nikdo z oslovených se takovému požadavku nedivil. Je zřejmé, že všichni věděli, že dělat někomu záda ve skutečnosti znamená předstírat konkurenci.

Přestože o tuto zakázku sami zájem neměli, ochotně souhlasili, že se stanou fiktivními účastníky výběrového řízení. To naznačuje, že podobné zákulisní dohody jsou v jejich branži běžné," komentoval odposlechy soudce Jiří Stach.

Fousek nadiktoval Bazakasovi jména firem, které má oslovit v poptávkovém řízení. Protože o vítězi rozhoduje nejnižší nabídka, zpracoval Aleš Fousek rozpočty pro všechny čtyři soutěžící firmy tak, aby ta jeho byla nejnižší. Ostatní firmy Fouskovy dokumenty jen orazítkovaly, podepsaly a poslaly do soutěže jako své vlastní nabídky.

„V tiskárně a v počítači firmy Aleš Fousek byly zajištěny shodné materiály, jaké firmy zaslaly jako konkurenční nabídky v zalepených obálkách. Je pravda, že k naplnění skutkové podstaty trestného činu přispěly i nedůsledné kontroly a neplnění interních předpisů na radnici.

Ze strany radních či nadřízených to ale byla jen liknavost, protože o spolupráci a dohodách mezi Bazakasem a Fouskem ostatní nevěděli," shrnul tyto důkazy soudce Jiří Stach. Bazakas, který byl členem výběrové komise, podepsal prohlášení, že je vůči soutěžícím firmám nezaujatým nepředpojatým hodnotitelem.

Jaký měli motiv?

Obhajoba zdůrazňovala, že u obžalovaných nejsou známé jejich motivy. Nebylo zjištěno, že by někdo za svůj podíl ve zmanipulovaném řízení obdržel peníze nebo protislužbu. Demolice i úpravy terénu proběhly kvalitně.

Ani podle znalce nedošlo k výraznému předražení, takže profit Aleše Fouska na zakázce se jeví jako přiměřený. Georgios Bazakas zase předložil vyúčtování všech stavebních prací, které firma Aleš Fousek prováděla na jeho soukromém domě, aby dokázal, že ani on neměl z této spolupráce žádný prospěch.

Faktem je, že v roce 2013, kdy demolice Brány borců proběhla, doznívala krize ve stavebnictví a veřejných zakázek bylo málo. Některé firmy musely v soutěžích švindlovat ne kvůli obohacení, ale kvůli přežití v těžké konkurenci.

„Výše škody ani výše profitu pro naplnění skutkové podstaty není podstatná. Pokud to firma Aleš Fousek dělala proto, aby nemusela propouštět své zaměstnance, může to současně znamenat, že někde jinde musela propouštět jiná poctivá firma, která se nemohla soutěže zúčastnit.

Nepodala svou nabídku, protože se o této zakázce vůbec nedozvěděla," vypořádal se soudce s častým argumentem obhájců.

Argumenty obhájců

Obhájkyně Georgia Bazakase se pokoušela dokázat, že úředník není totéž co úřední osoba nebo že výběrová komise vlastně byla jen komisí pro otevírání obálek.

Bazakas ve své závěrečné řeči zdůraznil, že během jeho dlouhého působení na radnici se pod jeho vedením realizovaly zakázky za stovky milionů, u kterých není ani špetka pochybností o férovém průběhu. Několik dalších zakázek firmy Aleš Fousek prošetřovala policie i antimonopolní úřad se stejným závěrem, že k ničemu nezákonnému nedošlo.

Také v kauze Brána borců se Bazakas cítí nevinný ve všech bodech obžaloby a předpokládá, že v pozadí jeho stíhání jsou politické motivy. Proto se také na místě odvolal proti rozsudku okresního soudu, který ho potrestal tříletou podmínkou.

Také u všech ostatních obžalovaných soud zohlednil jejich dosavadní bezúhonnost a trestal je jen podmíněně.