Je to čtyři roky, kdy odešel ze světa. Bylo mu přitom teprve sedmačtyřicet let. Michal Sember však patří mezi osobnosti, na které se nezapomíná.

Potkalo ho více ran osudu, než by snesl kdokoli z nás. On se ale nikdy nevzdal a stal se inspirací pro všechny, kdo ho poznali. Vypracoval se ve špičkového sportovce a díky jeho iniciativě se také vloni stala Základní škola Šrámkova vůbec první plně bezbariérovou školou v Opavě, když zde byl dokončen projekt plošiny pro handicapované, díky níž se nyní mohou i tělesně postižení dostat bez problémů až do nejvyšších pater budovy.

Podle těch, kteří ho znali, Michal nezištně rozdával lásku a humor a svým žákům předával zkušenosti nejen v pracovní době. I přesto, že byl sám invalidní, pravidelně posílal z platu finanční částku na konto Bariéry.

Vraťme se ale na začátek. Michal Sember se narodil v Opavě rodičům Marii a Michalovi a dospíval s bratrem Viktorem. Vystudoval pedagogickou fakultu a posléze se i oženil a narodila se mu dcera Petra. Následovala však krutá část jeho života. Projevila se u něj cévní anomálie blízko páteře. Nepomohlo ani několik operací a došlo k poškození páteře a vinou toho k ochrnutí dolních končetin.

„Po dlouhodobé rehabilitaci i nepříjemném rozvodu se i s velkou pomocí rodičů a svých přátel znovu vracel do normálního života, a to s takovou vervou, že pracoval jako učitel na několika školách, nejen opavských, ale i například i v Českých Budějovicích," hovoří o neuvěřitelné houževnatosti Michala Sembera jeho blízcí.

Navíc se naplno pustil i do sportu. Věnoval se šachům, ale třeba i orientačním závodům. Jeho srdce ale nejvíc pohltil tenis. Byl v něm tak dobrý, že začal hrát dokonce za Český tenisový svaz vozíčkářů, a to přímo na mezinárodní úrovni.

Projel mnoho zemí od Švýcarska po Belgii, Francii, Polsko, Rakousko či Itálii, která mu nakonec také učarovala nejvíc. Do Itálie se vydával často i na dovolené se svou láskou Jarkou, se kterou se seznámil v roce 2002.

Přišel ale březen roku 2010. Michal se právě vracel z tenisového turnaje v Praze. Při zastávce u přítele v Bystřici pod Hostýnem mu najednou prasklo aneurysma v mozkové cévě, a ačkoli byl ještě další dva dny udržován na přístrojích, nakonec 23. března v brněnské fakultní nemocnici zemřel.

Zcela výjimečnému člověku, který ovlivnil nespočet mladých lidí, ale i celé své okolí, se teď rozhodli jeho bývalí kolegové a blízcí vzdát poctu. V prostorách ZŠ Šrámkova bude Michalovi Semberovi odhalena pamětní deska. „Ve škole jsme určili termín ve středu 11. června v 9 hodin," upřesňuje zdejší ředitelka Ivana Chramostová.

Slavnostního aktu by se měli zúčastnit i jeho milovaní.