Projekt parkovacího domu schválilo orlovské zastupitelstvo již v roce 2007.

„Stavba by využila plochy současného parkoviště na ulici Dětmarovické, byla by třípodlažní, přičemž by třetí patro bylo nezastropené, s úpravou ploché a pojízdné střechy určené pro parkování. Objekt by byl cca polovinou svého objemu pod úrovní stávajícího terénu," popsala mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

Objekt by nabídl celkem 142 stání pro automobily, z toho 44 garážových boxů v uzamykatelném suterénu, 44 garážových stání v uzamykatelném 1. patře a 54 nezakrytých parkovacích stání ve 2. patře na pojízdné střeše.

Někteří byli proti

Už v době, kdy s nápadem město přišlo, ale projekt narazil na velký odpor lidí v domech, naproti kterým by stavba vznikla.

Lidé se obávali zvýšené prašnosti, výparů z parkujících aut a podobně, projekt na pár let takříkajíc usnul.

Nyní ale radnice zvažuje nápad oprášit. Problémem jsou ale v současné době také peníze, které radnici zatím chybí. „Parkovací objekt by zcela určitě přispěl k řešení nedostatku parkovacích míst zejména na V. etapě našeho sídliště, a proto jednáme o možnostech jeho spolufinancování. Pro samotné město by jeho financování nebylo reálné, ale s případným partnerem se to jeví jako možná varianta," podotýká starosta města Tomáš Kuča (ČSSD).

Pro je opozice a třeba také hasiči

A jak se zdá, v zastupitelstvu města existuje shoda napříč stranami. Pro jsou i zástupci opozice. „Sama na V. etapě bydlím. Kolikrát prostě nezbývá, než nechat auto, kde je právě volné místo, a domů jít pěšky třeba i několik minut po svých. Jinak to tady nejde," říká zastupitelka Johana Vítečková (KSČM).

V. etapa je sídliště, které před lety vzniklo, aby ubytovalo co nejvíce lidí a jejich rodin, kteří zde do regionu tehdy přicházeli za hornickou prací.

V dřívějších letech pak mezi lidmi nebylo ani tolik automobilů, co dnes. Dnes je zde lidmi i vozy přeplněná část města, kde na problémy narážejí třeba i složky Integrovaného záchranného systému.

„Pro hasiče je orlovské sídliště V. etapa problémová oblast. Jsme pro jakékoliv řešení, které by zde zlepšilo průjezdnost silnic. Sídliště s přeplněnými parkovišti a navíc okraji silnic jsou v řadě měst Moravskoslezského kraje. Velký počet parkujících aut někdy stěžuje rychlý průjezd hasičské techniky k místům zásahů, přitom každá minuta je drahá," okomentoval situaci mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Ten samý problém se tak může týkat také průjezdu sanitek, vozů policie, strážníků a dalších.

Město zatím problém řeší hledáním každé volné plochy, kde pak postupně přibývají nová parkovací místa. Takto se ale situace zlepší vždy jen o několik málo míst.