Zbavit se nepotřebného pozemku prodejem městu a ještě na něm třeba vydělat už ve Frenštátě pod Radhoštěm nebude tak snadné.

O cenách za pozemky vykupované městem se hovořilo na posledním zasedání zastupitelstva ve chvíli, kdy zastupitelé projednávali nabídku na koupi dvaceti metrů pozemku v hodnotě 500 korun za metr čtvereční.

„Tuto nabídku na odkoupení části pozemku už jednou zastupitelstvo neschválilo,“ připomněl předkládající Zdeněk Svoboda z odboru investic a správy majetku frenštátské radnice a dodal, že důvodem byla právě cena.

Svoboda zároveň vysvětlil, že muž, jenž pozemek nabízí, jej koupil za účelem stavby rodinného domu. „Dům vystavěl, a poté zjistil, že na části pozemku je komunikace s veřejným osvětlením a malá rozvodna ČEZ. Tak to chce prodat za cenu, za jakou to koupil,“ doplnil Zdeněk Svoboda.

Koupit, či ne?

Zastupitel Karel Míček naznačil, že by město mělo zvážit, zda pozemek nekoupit, neboť se dá předpokládat, že kabelizace k veřejnému osvětlení je jeho. Zdeněk Svoboda ale upozornil, že v obdobném případě město platilo mnohem méně a že výkupní ceny se v tomto případě pohybuji maximálně ve výši 220 korun. „Nemůžeme někoho před druhými zvýhodňovat,“ poznamenal Zdeněk Svoboda.

Obdobný názor měl také zastupitel Alois Jaroš. „Je to tak, že město by mělo řešit nějaké potíže, které si lidi sami způsobí tím, že uzavřou smlouvy, které jsou pro ně nevýhodné. Někdo mu to prodal ne zcela korektně, ale vůči ostatním je pět set korun moc,“ nechal se slyšet Alois Jaroš.

Zaplatí zhruba čtvrtinu

O tom, že požadovaná cena je přehnaná, hovořil také vedoucí odboru investic a správy majetku Zdeněk Bartoš. „Kdybychom nechali dělat znalecký posudek, dal by nám za pravdu,“ myslí si Zdeněk Bartoš.

S řešením přišel zastupitel Vladimír Kuchyňka, který navrhl, aby zastupitelé přijali usnesení, že hraniční cena pro výkup pozemků městem bude 120 korun. „Nebudeme se více muset handrkovat,“ uvedl Vladimír Kuchyňka. K tomu se přiklonili i další zastupitelé. Při hlasování o koupi předmětných 20 metrů čtverečních nabízeného pozemku za 120 korun, místo požadovaných 500 korun, pak bylo dvanáct zastupitelů, což je většina z celkového počtu 21.