Jak je tomu ale po nedávném útoku na jedenácté nejrušnější letiště v Istanbulu? Kam se nedoporučuje cestovat? Podle ministerstva zahraničních věcí oblast Turecké i Egejské riviéry nevyžaduje žádné restrikce ohledně bezpečnosti a oblasti jsou považovány za bezpečné. Co na to cestovní kanceláře?

POMĚR CENA/KVALITA? NEJLEPŠÍ

„Do Istanbulu v současné době nelétáme a letoviska v Turecku, kde tráví dovolenou tisíce klientů, jsou od Istanbulu vzdálená stovky kilometrů. Zatím jsme ani nezaznamenali, že by klienti své zájezdy do Turecka ve zvýšené míře stornovali," říká marketingový ředitel Stanislav Zíma z Exim tours.

„Loni bylo Turecko druhou nejprodávanější zemí, letos je až na sedmé příčce. Například 29. června jsme prodali 35 zájezdů, loni ve stejný den to bylo 120. Zájezdy jsou velmi levné, úspora na osobu letos činí oproti loňsku 2400 korun. Poměr kvality a ceny je v Turecku nejlepší ze všech podobných zemí. Co se Istanbulu týká, tak přes něj se vůbec k moři nelétá, charterová letadla letí přímo na jižní pobřeží," vysvětluje marketingový manažer Invia.cz/sk Michal Tůma.

NERUŠÍ

„Momentálně máme v pří-mořských letoviscích v Turecku několik stovek klientů na Turecké a Egejské riviéře. Nikdo z našich klientů netráví dovolenou v Istan-bulu, ani tam nepřistává, protože všechny naše lety směřují přímo na pobřeží. Klienti své rezervace neruší a ani počet prodaných zájezdů se po útoku nezměnil," říká tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.

„Čedok letos nenabízí zájezdy přímo do Istanbulu, a proto nemůžeme mluvit o poklesu zájmu. Důležitým faktem je, že v turistických letoviscích k žádnému incidentu nedošlo. A doufáme, že ani nedojde," říká Hynek Špinar, ředitel komunikace a strategického rozvoje cestovní kanceláře Čedok.

Doporučení cestovních kanceláří:
» omezit návštěvy tržišť, kulturních a nákupních středisek
» vyhýbat se akcím různých organizací a politických stran, shromážděním, velkým koncertům v parcích
» nedoporučuje se cestovat především do Ankary, Istanbulu, na jihovýchod a k syrské hranici
» sledovat aktuální doporučení ministerstva zahraničních věcí (www.mzv.cz, sekce Cestujeme)