Nemalé dluhy dohnaly čtyřiačtyřicetiletého muže z Bartošovic k tomu, aby začal objíždět vesnice v okolí a nabízet lidem za skvělou cenu palivové dříví na zimu. Toho se však lidé nedočkali a ještě přišli o nemalé finanční prostředky.

Podvodník už v této „branži" získal nemalé zkušenosti v loňském roce, kdy obdobně oklamal dvacet lidí a přišel si na 140 tisíc korun. Peníze však došly, a tak musel „do práce" znovu.

„Po zájemcích požadoval finanční zálohu, kterou odůvodňoval samotným nakoupením dřeva, vystavoval doklady o převzetí financí, působil věrohodně," sdělil novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes.

Dotyčný před vyšetřovateli nijak neskrýval fakt, že dřevo lidem nemínil dodat.

„Jak ve výslechu uvedl, byl v dluzích, a tak si zajistil jednoduchý příjem peněz od důvěřivých lidí," pokračuje Gřes.

Nepoučitelný podvodník

Dotyčnému ani nijak nevadilo, že za loňské podvody byl už dokonce obviněn. Peníze byly prostě potřeba, a tak navázal na loňskou zkušenost. Tehdy mu naletělo téměř dvacet poškozených a získal bezmála 150 tisíc korun.

„A tak do doby samotného projednání před soudem s rozsudkem vydaným v měsíci červenci letošního roku stihl podvést dalších téměř dvacet poškozených se škodou více než 100 tisíc korun," potvrdil nepoučitelnost muže Petr Gřes s tím, že muž je podezřelý ze spáchání přečinu podvodu s až pětiletým trestem odnětí svobody.

Důvěřiví lidé dávali nejčastěji na ruku muži z Bartošovic zálohy v rozmezí od dvou až do deseti tisíc korun. Poté se jim začal prostřednictvím telefonu vymlouvat na nedostatek času, ale stále je ujišťoval, že své povinnosti splní. Později už s podvedenými vůbec nekomunikoval.

S blížící se topnou sezonou novojičínští kriminalisté upozorňují, že podobných nepoctivců může v následujících dnech a týdnech přibývat.

„Každý si musí uvědomit, že všechno má svou cenu a výhodná cena může skončit podvodem jako v těchto případech. Výhodnou nabídku je třeba vždy porovnat s běžnou cenou na trhu. Slepá důvěra se nevyplácí," připomíná závěrem policejní mluvčí.