Radnice chce všemi prostředky zabránit obnovení těžby v pískovně, protože Písek Ostrava podle ní neplní náležitosti, které má.

Druhá strana konfliktu se zase dušuje, že vše probíhá podle platných pravidel a norem a přípravy na těžbu písku dělají podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

„Městský obvod trápí neplnění dohod ze strany společnosti. Byly nám garantovány některé věci a opatření, ke kterým nedošlo,“ upozorňuje starosta Polanky Pavel Bochnia.

S provozem pískovny mají problém i obyvatelé, kteří nedaleko ní žijí. Údajně se jim z provozu práší na pozemky a komunikace v ulici Janovské, kde je vjezd do pískovny, je neustále znečištěná.

Dokonce byla na přelomu roku sepsána i petice za zastavení provozu v pískovně, pod kterou se podepsala zhruba pětistovka lidí. A to na daném území teprve probíhají přípravné práce k těžbě, která má teprve začít. Mnoho lidí si život poblíž pískovny za plného provozu nedokáže představit a stejně jako vedení obvodu se snaží rozjetí těžby zabránit.

Polanecká pískovna je zdrojem kvalitního písku s vysokým obsahem železa.  Obyvatelé okolních domů si stěžují na prašnost a hluk z případné těžby..

Písek je strategická surovina

Jenže písek se vytěžit musí, jak dříve Deníku sdělil jednatel společnosti Písek Ostrava Petr Urbánek.

„Písek z polanecké pískovny je strategická surovina, která je státním bohatstvím. Je tam dobývací prostor, který musí být vytěžen, a dokud se tak nestane, nemůžou majitelé se svými pozemky nakládat. A je jedno, jestli to vytěžíme teď my, nebo za sto let někdo jiný. Máme legitimní právo těžit a povinnost vytěžené prostory rekultivovat. Vlastníci pozemků jsou omezeni horním zákonem. Stát je může osvobodit tím, že by dané prostory vyňal z dobývacího prostoru, což může udělat jen vláda. Nikdo jiný to neovlivní,“ doplnil Urbánek.

Podle starosty Pavla Bochnii však společnost, která těžbu provozuje, neplní náležitosti, ke kterým se zavázala.

Trestní oznámení

Situace došla tak daleko, že starosta koncem ledna na vedení pískovny podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu. „Proces v současné době probíhá. Je to pokrok vzhledem k tomu, že se této záležitosti věnujeme už více než rok. Přestali jsme to řešit přes úřady a povolali jsme příslušné soudy,“ komentoval situaci Bochnia. Tato akce vedla k udělení předběžného opatření, které Písku Ostrava zakazuje vjíždět nákladními vozy do pískovny po ulici Janovské. Na základě tohoto opatření pak vedení obvodu instalovalo k vjezdu betonové zátarasy.

Předběžné opatření

Podle Petra Urbánka se na svůj pozemek on sám musí nějak dostat a celé opatření je nesmysl.

„To nemůžeme respektovat. Navíc mi to opatření ukládá něco, z čehož nám uchází zisk, takže i my jsme podali na vedení obce tři trestní oznámení. Jednak kvůli překročení pravomocí veřejného činitele, protože pan starosta neměl právo instalovat do vjezdu betonové zátarasy, dále tímto činem vzniklo obecní ohrožení, protože kdyby se v pískovně něco stalo, tak se tam nedostanou ani složky integrovaného záchranného systému, a v neposlední řadě jsme na vlastní náklady museli zátarasy odstranit a půl dne se v pískovně nic nedělalo, z čehož nám ušel zisk,“ popsal Urbánek kroky, kterými se Písek Ostrava hodlá bránit.

Trestní oznámení střídá trestní oznámení a kromě předběžného opatření je v oblasti také pozastavena hornická činnost, než se zpracuje projekt sanace a rekultivace pozemků v pískovně.

„Nicméně to nám nebrání v přípravě na rekultivaci a navážení potřebného materiálu,“ uzavřel situaci Petr Urbánek s tím, že chystají otevřený dopis primátorovi Petru Kajnarovi, aby byla celá situace řádně prošetřena.

Provoz pískovny trápí obyvatele Polanky

Polanecká pískovna je zdrojem kvalitního písku s vysokým obsahem železa.  Obyvatelé okolních domů si stěžují na prašnost a hluk z případné těžby..

Okrajová část Ostravy, Polanka nad Odrou, svým charakterem připomíná spíše vesnici než část velkoměsta. Klidné prostředí zaručuje občanům příjemné místo k bydlení. Proto není divu, že se část obyvatel bouří proti znovu obnovené těžbě písku podél cesty do Janové.

Obyvatelům vadí zejména znečištěná cesta. I když se společnost těžící písek snaží dopravní komunikaci pravidelně čistit, stále na ní zůstává drobný povlak bláta. „To, že mají snahu cestu čistit, je sice fajn, ale čisticí vozy nikdy neuklidí povrch dokonale. Výsledkem pak je, že na cestě zůstává mokrý povrch bláta. Navíc cesta na Janovou není moc široká, tudíž je problém při předjíždění objemných čisticích vozů,“ posteskl si obyvatel Tomáš, který si nepřeje zveřejnit celé jméno.

Dalším výrazným problémem je znečištěné ovzduší. „Vadí mi, že se tu teď mnohem více práší. Pískovna je aktuální téma Polanky a myslím, že můžu mluvit i za ostatní obyvatele, když řeknu, že pískovnu tady nikdo nechce,“ uvedla Dáša Stařečková, žijící v blízkosti pískovny.

Rozbroje trvají už delší dobu

Polanka nad Odrou má s vedením Písku Ostrava problémy už delší dobu. V minulosti například došlo k rozbrojům kvůli rekultivaci, která měla na území pískovny probíhat. Podezřele taky vypadají valy zeminy, které se v oblasti začaly hromadit.

„Valy a hromady, které na pozemcích pískovny vznikají, jsou připraveny na zásyp, který použijeme k vyplnění vytěžených částí. Není to žádný odpad, ale materiál, jenž je pečlivě sledován laboratoří. Val, který vznikl mezi cestou a samotnou pískovnou, má navíc ochrannou funkci, protože chrání vozovku od prachu. Tím, že oblast spadá pod horní zákon, nemusíme na to mít stavební povolení,“ už dříve vysvětlil Deníku jednatel společnosti Písek Ostrava Petr Urbánek. „Ano, ochranný val je jeden pohled na věc. Občané a já si však myslíme, že brání tomu, aby do prostor pískovny bylo vidět a mohla tam být prováděna jiná činnost,“ reaguje starosta Pavel Bochnia.

Navezený materiál pochází mimo jiné i ze staveb prováděných na území obce. Dodavatelské firmy jej tak nemusí vozit za vysoké náklady desítky kilometrů daleko.

Na takto zasypané vytěžené části pak přijde několik dalších vrstev zeminy včetně ornice.

Trnem v patě byla vedení radnice a majitelům pozemků i zmiňovaná rekultivace.

„Při jednání loni v září nám společnost Písek Ostrava sdělila, že technickou rekultivaci první etapy dokončí do konce roku. Přes toto sdělení se však v pískovně objevují nové a nové haldy materiálů a valy. Městský obvod trápí neplnění dohod ze strany společnosti. Byly nám garantovány některé věci a opatření, ke kterým nedošlo,“ upozornil koncem ledna Deník starosta Polanky Pavel Bochnia.

Zdá se, že se zřejmě jedná o nedorozumění. „Řeč totiž byla o jedné třetině pozemku, nikoliv o rekultivaci první etapy, což je podstatně větší část,“ informoval Karel Skopal za společnost Písek Ostrava. „Zmíněnou rekultivaci jsme provedli. Na jaře proběhne osetí pozemku vojtěškou,“ tvrdil Skopal.

Míč je teď na straně rozhodujících orgánů

Nespokojené občany Polanky nad Odrou zastupuje v kauze „pískovna“ ostravská advokátní kancelář Zachveja & Blaško. Především z důvodu překročení povolené kapacity skládky, která je součástí pískovny, už podala tato advokátní kancelář podnět na krajský úřad týkající se zrušení této skládky. Další podnět směřoval na báňský úřad, aby byl zrušen dobývací prostor.

„Společnost Písek Ostrava opakovaně neplní zákonem ani rozhodnutími stanovené podmínky, proto jsme podali návrh k soudu a ten jim zastavil předběžným opatřením přístup do dobývacího prostoru,“ vysvětluje advokát Matěj Zachveja.

Občané Polanky mají podle svých vyjádření strach z toho, co je na skládce uloženo. Hlavně se však bojí, že je při deštích zasype množství hlíny, které je na skládku navezeno. V tom vidí hrozící nebezpečí, proti kterému není Polanka nijak zabezpečena. Těžba písku nyní kvůli předběžnému opatření stojí. Míč je teď podle Zachveji na straně rozhodujících orgánů. Nejdříve by podle něj mělo skončit řízení na krajském úřadě týkající se skládky.

„Bude to chtít delší čas, než se celá věc vyřeší,“ dodal Matěj Zachveja.

Související články: Pískovna v Polance: skládka, nebo místo pro nové domy?