Byl známý jako notorický stěžovatel, který znepříjemňoval život svému okolí. Redakci Deníku kdysi oslovil s tím, že mu nechce zaplatit jedna frenštátská právnička za práci, kterou u ní provedl. Jenže vyšlo najevo, že odvedl práci špatně a právnička požadovala nápravu. Do té doby mu nehodlala platit. Muž to vyřešil svérázně, vylomil jí zámek u vstupních dveří a zdůvodnil to tím, že zámek byl jeho a ona za něj nezaplatila.

To je jen jeden příběh ze života Antonína B., který poté redakci zahrnoval mnoha e-maily, v nichž nejčastěji oznamoval, že podává trestní oznámení na radnici. „Město podporuje alkoholismus nezletilých a mladistvých, tím, že nikdo nekontroluje prodej ve zdejší večerce," psal v jednom z oznámení. To, že podal na radnici více oznámení, potvrdila také starostka Frenštátu Zdeňka Leščišinová.

Muži prý hrozila exekuce

Podle informací, které se redakci Deníku podařilo získat, muž neplatil za energie, a tak jej dodavatelé „odstřihli" od plynu i od elektřiny. „On si prý pořídil plynovou bombu a doma topil tou bombou," nechal se slyšet jeden z frenštátských obyvatel, kteří se sešli na místě výbuchu. Další se přidal s tím, že na byt v přízemí byla uvalena exekuce a Antonín B. se měl vystěhovat. „On říkal: Jestli se postěhuju já, tak se budete stěhovat všichni," naznačil muž, jenž se představil jako Radim. Nejen on se domnívá, že výbuch v domě nebyl náhodný, o čemž by vypovídaly i další informace, získané na místě.

Zápach plynu

Například otec muže, jenž leží s těžkými popáleninami v popáleninovém centru v Ostravě, uvedl, že v osudný den jeho vnuka probudil zápach plynu. „Vzbudil mamku, aby se podívala, co ten soused zase dělá. Když prý otevřeli dveře na chodbu, viděli ho, jak něco dělá s nějakou bombou. S jakou, to nevím. Malý si prý více nepamatuje. Probral se až v nemocnici," uvedl muž, příbuzný vážně poraněných obětí výbuchu.

Podle většiny lidí, kteří Antonína B. znali, byl výbuch jeho dílem. „Tlačili na něho, on vyhrožoval, vyhrožoval, ale nikdo s tím nic nedělal. No a tak to tak dopadlo. Jenomže to jsou i ty naše zákony," řekl další muž.

Bylo to připravené?

Z informací, které na místě redakce Deníku získala, by se dalo usuzovat, že Antonín B. skutečně udělal to, o čem hovořil. Možná chtěl odejít z tohoto světa a dát všem za vyučenou. „Slyšel jsem z dobře informovaných zdrojů, že byl oddělaný hlavní přívod plynu do baráku. Takže on ten barák vlastně tím plynem napustil," tvrdil jeden z mužů na místě tragédie. O tom, že zřejmě nešlo o nešťastnou náhodu, svědčí i poloha mrtvého těla Antonína B. Dobře informované zdroje tvrdí, že ohořelé tělo sedělo zády opřené o zeď v chodbě naproti schodišti.

Policie včera zahájila trestní stíhání ve věci obecného ohrožení.

Plynař: Běžně k takovému úniku plynu nemůže dojít

Výbuch plynu v bytovém domě ve Frenštátě je mimořádná událost, ke které běžně nemůže dojít.

„Pravidelnými revizemi se zabraňuje, aby k takové situaci za normálních okolností došlo, proto si myslím, že únik plynu byl zaviněn neodbornou manipulací s plynovodem. Je to ale spekulace," řekl Deníku Jan Fojtík z ostravské plynařské firmy Redl servis s tím, že aby k explozi došlo, je potřeba tří faktorů.

„Jednak musí k úniku dojít v uzavřeném nevětraném prostoru. Dále musí být v objemu vzduchu koncentrace plynu mezi pěti až patnácti procenty a v poslední řadě jiskru nebo oheň," vysvětlil Fojtík.

Na objemu prostoru, do kterého plyn uniká, je pak závislá i doba potřebná k nahromadění nebezpečné koncentrace.

„Může to trvat i deset minut, dvě hodiny nebo půl dne. Takto od oka se to nedá odhadnout a můžeme pouze spekulovat," dodal plynoinstalatér.

V bytových plynovodech se používá zemní plyn. Oproti svítiplynu, který se používal ve 20. století, je výhřevnější a není jedovatý. Hlavní složkou zemního plynu je metan a etan. Samotný zemní plyn je bez zápachu, proto se při jeho distribuci provádí odorizace a přidávají se do něj zapáchající plyny tak, aby bylo možno zemní plyn rozpoznat ve vzduchu při větší koncentraci než jedno procento.