Starosta Ostravy-Jihu Karel Sibinský našel při vyklízení bytu po zemřelém příbuzném opakovací pušku. Tvrdí, že ji chtěl odevzdat na policii, ale nestihl to, kvůli domovním prohlídkám, které policie v září prováděla v rámci vyšetřování veřejných zakázek na radnici nejlidnatějšího obvodu. Na případ upozornil server novinky.cz.

Obvinění z nedovoleného ozbrojování

„Po dohodě s příbuznými jsem vzal pušku k sobě s tím, že ji odevzdám policii. Byl ale pátek večer a já v té době zrovna odjížděl na Slovensko, na policii jsem tedy chtěl zajet v pondělí ráno," vysvětlil starosta Sibinský.

Zbraň už ale neodevzdal, protože policisté v pondělí 16. září navštívili v rámci šetření veřejných zakázek i radnici na Jihu.

„O zbrani jsem se zmínil, policisté ji odvezli a následovaly výslechy. Dostal jsem se z nevědomosti do maléru a spoléhám na to, že se to nějakým způsobem rozumně uzavře," doplnil starosta nejlidnatějšího obvodu. Sibinský teď čelí obvinění z nedovoleného ozbrojování, protože nález je nutné oznámit ihned a zbraň se nesmí nikam přenášet ani přechovávat.

Sibinského verzi potvrdila i státní zástupkyně Barbora Zajícová s tím, že pachateli trestného činu nedovoleného ozbrojování hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věcí nebo jiné majetkové hodnoty.

„V současné fázi trestního řízení nelze předjímat, jakým způsobem bude přípravné řízení skončeno, připadá v úvahu podání obžaloby soudu, případně aplikace ustanovení trestního řádu o odklonech, například podmíněné zastavení trestního stíhání se stanovením zkušební doby za předpokladu splnění zákonných podmínek," uvedla státní zástupkyně Zajícová.

Běžná prvoválečná puška

Podle informací Deníku je nalezená zbraň střelby schopná opakovací vojenská puška rakouskouherské armády, model 1895 Mannlicher vyrobená v rakouské zbrojovce Steyr.

„Šlo o běžnou zbraň, kterou využívali rakouskouherští vojáci a používali ji i ostatní republiky po rozpadu monarchie. Dá se k ní celkem lehce přijít, protože tento model byl hodně využívaný. Pušky se později předělávaly na lovecké účely, protože měly skvělou ráži na lovení vysoké. V dnešní době je ale velice obtížné a nákladné přijít k nábojům," řekl Deníku Marcel Žurovec, majitel střelnice Corrado. Dále dodal, že do kolonky historické zbraně, patří všechny, které byly vyrobeny před 31. prosincem 1890.

„Na tyto zbraně není třeba mít zbrojní průkaz. Nesmíte do nich ale vlastnit náboje," uzavřel Žurovec.